Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hulusi Akar’dan Yunan Bakana Yanıt: Yüzme Bilmek İşlerine Yarayacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde tepki çeken açıklamalarda bulunan Yunanistan Savunma Bakanı'na yanıt verdi. Detaylar geliyor...
Hulusi Akar’dan Yunan Bakana Yanıt: Yüzme Bilmek İşlerine Yarayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, New York’ta Türkevi’nde, Hürriyet’ten Ahmet Hakan ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Bakan Akar pek çok konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, Yunanistan Savunma Bakanı’na yönelik ses getirecek ifadeler kullandı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos geçtiğimiz günlerde Kaş için “Denize atlayıp karşıya yüzerek gidip geleyim mi? Sadece 2 mil. Bakalım ne olacak?’ ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözleri yanıtlayan Bakan Akar, “Aferin. Son zamanlardaki provokatif tavırlarına bakınca yüzmeyi unuttular zannetmiştik. Bu kafayla giderlerse yüzme bilmek işlerine çok yarayacak gibi.” ifadelerini kullandı.

‘Yüz Yıl Önceki Sonuçlar Unutulmasın’

Bakan Akar, Yunanistan’ın provokatif eylemlerinin kendilerine zarardan başka bir şey getirmeyeceğini belirtti. Bu eylemlerin yüz yıl önce başkalarına güvenerek Anadolu’da girişilen maceranın acı sonuçlarının unutulmaması gerektiğini söyledi.

Bakan Akar iyi niyetli çabalara rağmen, Yunanistan’daki bazı siyasilerin provokatif eylemler ve söylemler içerisinde bulunduğunu belirtti. Türkiye’yi karalamak için türlü yollara başvurduklarını belirten Akar, “Akılla, mantıkla, hukukla izahı olmayan mesnetsiz iftiralarla kendilerini gülünç duruma düşürüyorlar.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

‘Yunanistan İkili Görüşmeden Kaçıyor’

Türkiye’nin sorunların çözümü için Yunanistan’ı ısrarla görüşmeye çağırdığını ancak onların diyalogdan kaçtığını ifade eden Bakan Akar, Türkiye’yi sürekli NATO, AB, ABD gibi üçüncü taraflara şikâyet ettiklerini, ikili sorunları Türkiye-NATO, Türkiye-AB ya da Türkiye-ABD sorunu haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bakan Akar, Türkiye’nin tehdit olmadığını, güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefik olduğunu vurguladı. Milli Savunma Bakamı sözlerini, “Bizim amacımız barış ve istikrar için Ege’nin bir barış dostluk denizi olması ve tüm zenginliklerin adil paylaşımı. Ancak her türlü haksız hukuksuz girişime sahada ve masada gerekli karşılığı verdik, bundan sonra da vereceğiz. Bunu bilsinler.” ifadeleri ile sürdürdü.

Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoruyla ilgili de konuşan Bakan Akar, Türkiye’nin iki ülke ile de konuşabiliyor olmasının önemi bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Tahıl krizinin bu şekilde çözülmesinin, enerji krizinin çözümüne de model olabileceğini aktardı.

Diğer yandan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, sosyal medya üzerinden Türkçe paylaşım yaptı ve ılımlı mesajlar verdi. Miçotakis paylaşımında, “Biz düşman değiliz. Biz komşuyuz ve aramızdaki dostluk ilişkilerine çok önem veririz.” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.