Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar Kimyasal Silah İddiasına Sert Çıktı! “Alçak Bir İftira”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'nın kimyasal silah kullandığına yönelik iddialara sert çıktı. İşte detaylar...
Akar Kimyasal Silah İddiasına Sert Çıktı! “Alçak Bir İftira”
HABER GİRİŞ

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığına dair iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Sonrasında konuya yönelik Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıkla geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün açıklamasında bu iddialara sert tepki verdi.

Kimyasal silah söylentisinin ardından MSB konuya dair yazılı açıklama yaptı. Bu iddiaların asılsız olduğunu belirterek kimyasal silahın kullanılmadığını açıkladı. Ayrıca mühimmatın TSK envanterinde bulunmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu iftiraları atanların densiz ve ahlaksız olduğunu söyledi. Bu söylemlere süratle dava açılacağını belirtti. Hukuk içerisinde bunların hesabının sorulacağını ekledi.

“Bu İftirayı Atanların Niyetleri Ortada”

Mili Savunma Bakanı Hulisi Akar, bunun bir iddia olmayıp bir iftira olduğunu belirterek, TSK’nın envanterinde kimyasal silah olmadığını böyle bir şeyin söz konusu dahi olmayacağını söyledi.

Bu iftirayı atanların niyetlerinin ortada olduğunu vurgulayan Akar, “Ne ahlaki, ne hukuki, ne insani değerlere uymayacak söylemlerde bulunuyorlar.” ifadelerinde bulundu. Terör örgütünün çöküş sürecine girdiğini bir çıkış yöntemi olarak iftira ve karalama yoluna gittiklerini aktardı. TSK’nın başarılarının karalanmaya çalışıldığını kaydetti. Uluslararası hukuk çerçevesinde uygulamaların yapıldığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Konuya ilgili vatan evlatlarının ve anayasal kurumlarının açık ve net bir şekilde tavrını göstermesi gerektiğini açıkladı. Şu ana kadar siyasi partilerin ve kuruluşların bu iddiaları lanetlediğini belirtti. Mehmetçiğin masum insanlara, sivillere ve çevreye zarar gelememesi için hiçbir ülke ordusunun göstermediği duyarlılığı gösterdiğini aktardı.

İsrail Savunma Bakanı Türkiye’ye Gelecek

Türkiye-İsrail ilişkilerine değinen Akar, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’in perşembe günü Türkiye’ye ziyarette bulunacağını belirtti. Yıllar sonra ilk defa bu düzeyde bir ziyaret olacağını vurguladı. Türkiye’nin son derece şeffaf bir politika uyguladığını söyledi. Ülkenin politikasının görüşlerinin belli olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın