Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Kimyasal Silah Açıklaması: Hesabını Soracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın iddialarına yanıt verdi.
Erdoğan’dan Kimyasal Silah Açıklaması: Hesabını Soracağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşünde, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın gündeminde, son günlerde Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve HDP’lilerin yapmış olduğu açıklamalar vardı. Söz konusu açıklamalarda, TSK’nın PKK’lı teröristlere karşı kimyasal silah kullandığı iddiası yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili soruya, “Bunlar ilk defa da bu iftiraları atıyor değiller. Bunlar densizdir, bunlar ahlaksızdır. Ordumuza hep attıkları çamur budur” yanıtını verdi. Erdoğan bu söylemler sonrası süratle dava açıldığını ve bunun peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Tazminat ve ağır ceza davaları açacaklarını belirten Erdoğan, TSK’nın bugüne kadar kimyasal silah kullanmak gibi bir taksiratı olmadığını, bütün adımlarını uluslararası hukukun gerektirdiği çerçevede attığını söyledi. Hukuk içerisinde ne gerekiyorsa bunlara bunun hesabını soracaklarını belirtti.

Rusya’daki Savaş ve Tahıl Koridoru

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde, Rusya ile Ukrayna’daki savaş ve Karadeniz’deki tahıl koridoruna dair son durum yer aldı.

Erdoğan, bugüne kadar Karadeniz’de 63 gemi 8 milyon ton tahıl ve diğer gıda ürünlerinin dünya piyasalarına arz edildiğini belirterek, Ukrayna limanlarından yapılan sevkiyatın yüzde 62’sinin Avrupa, yüzde 19,5’inin Asya, yüzde 13’ünün Afrika, yüzde 5,3’ünün Orta Doğu ülkelerine ulaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sevkiyat anlaşmasını uzatma noktasında herhangi bir mâni söz konusu olmadığını belirten Erdoğan, “Dün akşam Zelenski ile yaptığım görüşmede de Sayın Putin ile yaptığım görüşmede de yine bunu gördüm. Ama bu arada herhangi bir tıkanma olursa aşmamıza mâni bir hal de yok.” açıklamasında bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşına dair konuşan Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde yapacağımız telefon diplomasisiyle bunların nereye varabileceğini her iki liderden de dinlemek suretiyle göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, umutsuz olmadıklarını ve iki lideri bir araya getirmek için yola barış için devam edeceklerini söyledi. Her iki tarafın ciddi kayıpları olduğunu ancak barışın kaybedeni olmayacağını vurguladı.

Avrupa’nın Enerji Krizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin Rusya’dan dilediği gibi doğal gaz temin edemediğini belirterek, Türkiye bu işin hub’ı olursa, Türkiye’den bu tür doğalgaz talepleri karşılık bulur mu, bulmaz mı; bunu gidermektir.” diye konuştu.

Erdoğan sözlerini, Aynı şekilde tabii Azerbaycan’dan da yani TANAP’tan bu noktada doğal gaz talebinde bir temin olur mu olmaz mı? Bu konuda da İlham Aliyev kardeşimin olumlu baktığını görüyorum. Bunların değerlendirmesini yapıp ona göre de gelişen süreci değerlendirip adımlarımızı biz de atacağız.” ifadeleri ile sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.