Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten “Türkiye Kazandı” Paylaşımları

İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede Türkiye’ye söz verirken, yapılan anlaşma günün en önemli maddesi oldu. AK Parti Sözcüsü Çelik, gelişmeyi değerlendirdi.
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten “Türkiye Kazandı” Paylaşımları
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü Madrid’de yapılan NATO Zirvesi’ne katıldı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdelena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de katıldığı dörtlü zirveden anlaşma çıktı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü memorandum imzalandı. Liderlerden memnuniyet açıklamaları peş peşe gelirken, Türkiye’nin iki ülkenin NATO’ya üyeliği konusunda itirazlarını rafa kaldırması dünya basınında da büyük yer buldu.

Ömer Çelik İmzalanan Ortak Bildiriyi Değerlendirdi

Ömer Çelik İmzalanan Ortak Bildiriyi Değerlendirdi
Kaynak: Twitter

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin düşüncelerini Twitter aracılığıyla paylaştı. Türkiye’nin NATO’nun genişlemesine önem verdiğini söyleyen Çelik, bazı üye ülkelerin çeşitli terör örgütlerine destek vererek en başta NATO’nun kurucu ilkeleriyle çeliştiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO’nun kurucu ilkelerini hatırlatarak bu duruma itiraz etmesinin, NATO’nun doğru zeminde ve doğru şekilde işleyişini gerçekleştirecek yaklaşımı ortaya koyması anlamına geldiğini dile getirdi.

Dörtlü zirve sonucunda terör örgütlerinin faaliyetlerine izin veren ülkelerin bu konuda somut adımlar atacak olmalarının önemli bir kazanım olduğunu vurguladı. Erdoğan’ın ortaya koyduğu duruşla, Türkiye’nin tezleri temelinde güçlü bir kazanım elde edildiğini, bunun aynı zamanda terörle mücadele eden her devlet için önemli olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasını “Türkiye, küresel barış ve istikrar adına terörle mücadele ilkesine bağlı kalacak, alınan kararların somut yansımalarını takip edecek ve terörle mücadele kararlılığını sürdürecektir.” sözleriyle noktalandıran Çelik, paylaşımlarını #TürkiyeKazandı etiketi ile yaptı.

Bu ifadeyi kullanması takipçileri tarafından tepkilerin oluşmasına neden oldu. Konunun gündeme geldiği ilk günden bu yana Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıktı. Bu doğrultuda, sosyal medya kullanıcılarından Türkiye’nin neden fikrini değiştirdiği ve tam olarak neyi kazandığı yönünde eleştiriler ve sorular geldi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya Anlaşması Dünya Basınında!

The Economist, gelişmeye kapsamlı bir şekilde yer verirken, üçlü anlaşmayı “Erdoğan Eve Zaferle Dönüyor” başlığıyla yayımladı.

İsveç ve Finlandiya’nın Erdoğan’a terörizme karşı her türlü mücadelede sarsılmaz dayanışma ve iş birliği sözü verdiğine dikkat çekildi.

The Guardian ise Ankara hükümetinin daha önce Kuzey ülkelerinin silah ihracatı ve terörle ilgili endişeler nedeniyle ittifaka katılmasını engellediği, şu anda ise NATO üyeliğine itirazını kaldırdığını yazdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın