Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ağaoğlu’ndan Zincir Marketlere Mesafe Önerisi

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Ağaoğlu, Rekabet Kurumu'nun zincir marketlere yönelik yeni mesafe kararına ilişkin öneride bulundu. İşte detaylar;
Ağaoğlu’ndan Zincir Marketlere Mesafe Önerisi
HABER GİRİŞ

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Rekabet Kurulu’nun zincir market şubeleri için belirlenecek olan bir mesafe aralığını değerlendirdi.  Belirlenecek olan yeni bir kural hakkında Milliyet’e konuşan Ağaoğlu, zincir marketlerin mesafeleri hakkında öneri sundu.

Mesafe kuralıyla Rekabet Kurulu’nun, aynı sermayeye bağlı zincir marketlerin birbirlerine yakın şubeler açarak o bölgede piyasa hakimiyetini engellemeyi hedeflediğini savundu.

Ağaoğlu açıklamasında, ucuzluk marketleri olarak bilinen zincir marketlerin 2022 yılının Ekim ayı sonunda kendi aralarında haberleşerek ortak satış politikaları ve fiyatlar uyguladıklarını anımsattı.

Birbirine yakın mesafede olan marketlerin yan yana veya 50-100 metre mesafede açıldığına işaret eden Ağaoğlu, “Bu durum tüketicinin temel gıda ve ihtiyaç ürünleri ile ilgili fiyat araştırması yaparken o marketlerde gördüğü fiyatlarla yetinmesine yol açmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Tüketiciler İstedikleri Ucuzluğa Erişemiyor

Ucuzluk marketine giren tüketicinin ürünlerdeki fiyat artışını görünce hemen çok yakında bulunan diğer markete girip fiyat karşılaştırması yaptığını kaydetti. Ancak marketler birbirilerine çok yakın olduğu için tüketicinin o bölgede tespit ettiği fiyatlarla yetinip istediği ucuzluğa erişemediğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme ile aynı semtte veya mahallede birbirine çok yakın mağaza açılmasına da kısıtlanması gerektiğine işaret etti.

Tüketicilerin fiyat araştırması yapmak için birbirilerine yakın marketlere gittiğini, yakın mesafedeki marketlerde karşılaştırma yapınca başka araştırma yapma gereği hissetmediklerini ileri sürdü.

Fiyat araştırması yapan tüketicilerin yakın mesafedeki zincir marketler sebebiyle, fiyatları mukayese edebilecek rekabet ortamına kavuşamadığına dikkat çekti.

Çok Yakın Mağazalar ile Rekabet Ortamı Kayboldu

Küçük esnafın kalmadığına da değinen Ağaoğlu, “Burada Rekabet Kurulu’nun önerisi aynı zincir marketin aynı mahallede birbirine çok yakın mağazalar açarak rekabet ortamını ortadan kaldırmasıdır.” dedi.

Marketler arasındaki mesafe kriterinin henüz belirlenmediğini kaydeden Ağaoğlu, “Benim öngörüm en az 1 kilometre mesafe olmasıdır. Ben farklı zincir marketlerin de birbirlerine çok yakın açılmaması gerektiği görüşündeyim.” diyerek görüş bildirdi.

Bahsi geçen duruma sebep olaraksa 2022 yılının Ekim sonunda Rekabet Kurulu’nun zincir marketlerin birlikte hareket ettiğine dair tespitini anımsattı.

Yaptığı açıklamada perakendecilerin indirimli olarak satışa sunulacak ürünü markette bulamadığına da değinen Ağaoğlu, perakendecilerin de bu durumdan şikayetçi olduğunu söyledi.

Rekabet Kurulu’nun indirimli olarak duyurulan ürünün mağazada olması gerektiğini belirttiğine işaret ederek, tüketicinin indirimli ürünü bulamazsa şikayet etmesi gerektiğini paylaşarak şöyle konuştu;

“Bu yanıltıcı ilan ve reklamlar nedeniyle tüketicinin reklam kuruluna şikayet etmesini gerektiren bir olgudur. Tüketiciler internet üzerinden reklam kuruluna şikayetlerini gerçekleştirebilirler.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın