Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adıyaman’dan Petrol Çıkacak mı?

Adıyaman'da başlatılan petrol sondaj çalışmalarıyla ilgili umut verici açıklamalar yapılıyor. İşte haberin detayları...
Adıyaman’dan Petrol Çıkacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde potansiyel petrol rezervi bulunduracak yerler olma ihtimaline karşın sondaj çalışmaları başlatılacak. Ortalama 3 bin metre derinlikte 10 sondaj çalışmasının yapılacağı biliniyor. Her bir sondaj alanında yaklaşık olarak 40 kişi petrol bulmaya çalışacak.

Petrol arama projesi kapsamında, Güney Yıldızı Petrol Üretim, Sondaj Müteahhitlik ve Ticaret AŞ, I•R/GYP/658 ruhsat numaralı yaklaşık 7 bin hektarlık saha oluşturdu. Projenin tanıtım dosyasına göre faaliyet sırasında ruhsat alanı içerisinde 10 farklı noktada sondaj çalışmaları yapılacak.

Belirlenen saha, önceki yıllarda açılmış, arama ve üretim petrol kuyularından elde edilen verilere göre petrol rezervi bulundurma olasılığı yüksek bir yer. Sondaj çalışmaları sayesinde de alanda petrol rezervi bulunup bulunmadığı konusunda net bir bilgi alınmış olacak. Ruhsat süresi boyunca bu sondaj çalışmalarının devam edeceği biliniyor. Olumlu sonuç alınması durumunda da sahada petrol üretimi için üretim kuyularının açılması bekleniyor.

Günde 3 vardiya şeklinde yapılacak olan çalışmalarda, her bir sondajda ortalama 3 bin metre derinliğe inilmesi bekleniyor. Her bir sondaj için 40 kişi görevlendirilecek ve çalışacak kişilerin bölge halkından seçilmesine özen gösterilecek. Konu ile ilgili gelişmeler büyük merakla bekleniyor.

Bu çalışmalar devam ederken petrol dünyasından bir haber de, OPEC’ten geliyor. Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün, OPEC ülkelerinin acil bir değerlendirme toplantısı yapmasına neden olacağı konuşuluyor. Financial Times gazetesinin haberine göre bu toplantı acilen gerçekleşebilir. Gazeteye konuşan Nijerya Petrol Bakanı, OPEC üyelerinin petroldeki düşüşün devam etmesi durumunda acil bir toplantı yapmayı planladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün, OPEC ülkelerinin ekonomilerine olumsuz etkisi nedeniyle alarm düzeyinin arttığı biliniyor. Özellikle Arap Bloğu dışında diğer üye ülkelerin, bu gidişattan rahatsız olduğu söyleniyor. Nijerya Petrol Bakanı Diezani Alison – Madueke, Arap Bloğu dışında kalan tüm OPEC üyesi ülkelerin bu durumdan son derece rahatsız olduğunu belirtti. Bakan, “petroldeki düşüş devam ederse çok büyük ihtimalle 6 hafta içinde acil toplantı yapılması için çağrıda bulunacağım,” dedi.

Nijerya Petrol Bakanı, petrol fiyatlarının 60 dolardan daha düşük bir seviyede dengelenmesini istemediklerini belirtti. Ama şu anda fiyatların taban seviyede olduğunu ve bu duruma inanamadıklarını da sözlerine ekledi. Nijerya’nın gelirlerinin % 80’ini petrolden elde ettiği biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.