Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ADB: Çin’deki Toparlanma Asya’daki Büyümeye Olumlu Yansıyacak

Asya Kalkınma Bankası, Çin’deki toparlanmaya atıfta bulunarak, bölgedeki ekonomilerin tahminlerin üzerinde büyümesini bekliyor.
ADB: Çin’deki Toparlanma Asya’daki Büyümeye Olumlu Yansıyacak
HABER GİRİŞ

Asya Kalkınma Bankası’na (ADB) Asya bölgesindeki ekonomiler için yeni raporunu paylaştı. Bankanın paylaştığı rapora göre gelişmekte olan Asya, Çin’de öngörülenden daha güçlü bir toparlanmanın desteğiyle bu yıl daha önce düşünülenden daha hızlı büyüyecek. Raporda küresel bankacılık kargaşasından kaynaklanan risklere de dikkat çekildi.

Asya-Pasifik’teki 46 ekonomiyi bir araya getiren Gelişmekte Olan Asya’nın 2023’te yüzde 4,8 büyüyeceği tahmin edildi. ADB, bölgenin bu yılki büyümesine yön veren, Çin’in Aralık ayında sıfır COVID politikasını sona erdirdikten sonra toparlanması ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin bu yıl yüzde 5,0 büyüyeceğini belirtti.

Çin’deki Açılmaya Vurgu Yapıldı

ADB Başekonomisti Albert Park, Çin’in yeniden açılmasının bu yıl bölgede büyüme için gerçekten en güçlü desteği yaratacağını söyledi. Çin’in güç durumdaki emlak sektörü endişe konusu olmaya devam ederken Park, Çin’in büyüme görünümüne yönelik yukarı yönlü risklerin daha ağır bastığını ifade etti.

Park değerlendirmesinde, “Hayat gerçekten hızlı bir şekilde normale dönerse ve güven geri gelirse, büyüme yüzde 5’in üzerine bile çıkabilir ve bu bölge için çok daha iyi olur” ifadelerini kullandı. Çin hariç bölgenin bu yıl yüzde 4,6 büyüyerek bir önceki yıl kaydedilen yüzde 5,4’e kıyasla daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Alt bölge bazında Güney Asya’nın bu yıl yüzde 5,5 ile en hızlı büyümeyi kaydetmesi bekleniyor. Hindistan’ın bu yılki tahmini yüzde 6,4’lük büyümesiyle destekleniyor ve onu bu yıl yüzde 4,7 ile Güneydoğu Asya izliyor.

GCM Yatırım Banner

Küresel Risklere Dikkat Çekildi

Gelişmekte olan Asya’daki büyüme hızlanırken bile, ADB, küresel bankacılık sektöründeki kargaşa ve emtia fiyatlarında artışa neden olabilecek Ukrayna savaşının tırmanması dahil olmak üzere zorlukların devam ettiği uyarısında bulundu.

Park, küresel bankacılık sektöründeki kargaşanın ABD’deki finansal sistemde daha büyük bir krize dönüşmeyeceğini belirtti.

ADB, 2022’de yüzde 4,4 olan enflasyonun bu yıl yüzde 4,2’ye ve gelecek yıl yüzde 3,3’e düşeceğini tahmin ediyor. Banka yine de çekirdek enflasyonun bazı ekonomilerde yüksek kalmaya devam ettiği ve yakından izlenmesi gerektiği konusunda uyardı.

OPEC+’in son üretim kesintisine atıfta bulunan raporda, petrol fiyatlarının daha yüksek seviyelere çıkabileceğine yer verildi. ADB, petrol fiyatlarının bu yıl ortalama 88 dolar ve gelecek yıl 90 dolar seviyelerinde olacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.