Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ADB Çin’deki Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Bildirdi

Asya Kalkınma Bankası baş ekonomisti Albert Park’a göre, Çin’in temkinli tüketici güven harcamaları, kırılgan toparlanmada yavaşlatma etkisine sahip.
ADB Çin’deki Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Bildirdi
HABER GİRİŞ

Asya Kalkınma Bankası baş ekonomisti Albert Park’a göre Çin’in temkinli tüketici güveni, Çin’in kırılgan toparlanmasını olumsuz etkiliyor. Bu haftanın başında dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ikinci çeyrek GSYİH rakamlarını açıkladı ve beklentilerin altında büyüme kaydetti.

Çin ekonomisi, Haziran ayında sona eren çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 6,3 büyürken, Haziran ayı perakende satışları yüzde 3,1 artarak Covid sonrası büyümesinin duraksadığı endişelerini artırdı.

Park, “Gerçekten umduğumuz şey, Çin’in tüketicilerinin ve işletmelerinin daha fazla harcamaya ve daha fazla yatırım yapmaya başlama güvenini yeniden kazanmasıdır. Bu konudaki ihtiyatlı tutumlarının, Çin’deki durgun toparlanmaya neden olan gerçekten bir sönümleyici olduğunu görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Park, Çin Merkez Bankası’nın faiz kararına atıfta bulunarak, bankanın dikkatli olması gerektiğini söyledi. ADB son görünüm raporunda , Çin’in bu yıl Nisan tahminlerinden değişmeden yüzde 5 büyümesinin beklendiğini tahmin etti.

Çin bankası, imalat yatırımındaki büyümenin, ihracata paralel olarak ılımlı olması beklenirken, altyapı yatırımındaki büyümenin muhtemelen istikrarlı kalmasının beklendiğini belirtti. Para ve maliye politikalarının, iç talebi canlandırmak üzere ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam edeceği öne sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Banka, 2023 projeksiyonunu korurken, gelişmekte olan Asya için gelecek yılın ekonomik büyüme tahminini düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın