Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB Çin’deki Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Bildirdi

Asya Kalkınma Bankası baş ekonomisti Albert Park’a göre, Çin’in temkinli tüketici güven harcamaları, kırılgan toparlanmada yavaşlatma etkisine sahip.
ADB Çin’deki Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Bildirdi
Yorum

Asya Kalkınma Bankası baş ekonomisti Albert Park’a göre Çin’in temkinli tüketici güveni, Çin’in kırılgan toparlanmasını olumsuz etkiliyor. Bu haftanın başında dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ikinci çeyrek GSYİH rakamlarını açıkladı ve beklentilerin altında büyüme kaydetti.

Çin ekonomisi, Haziran ayında sona eren çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 6,3 büyürken, Haziran ayı perakende satışları yüzde 3,1 artarak Covid sonrası büyümesinin duraksadığı endişelerini artırdı.

Park, “Gerçekten umduğumuz şey, Çin’in tüketicilerinin ve işletmelerinin daha fazla harcamaya ve daha fazla yatırım yapmaya başlama güvenini yeniden kazanmasıdır. Bu konudaki ihtiyatlı tutumlarının, Çin’deki durgun toparlanmaya neden olan gerçekten bir sönümleyici olduğunu görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Park, Çin Merkez Bankası’nın faiz kararına atıfta bulunarak, bankanın dikkatli olması gerektiğini söyledi. ADB son görünüm raporunda , Çin’in bu yıl Nisan tahminlerinden değişmeden yüzde 5 büyümesinin beklendiğini tahmin etti.

Çin bankası, imalat yatırımındaki büyümenin, ihracata paralel olarak ılımlı olması beklenirken, altyapı yatırımındaki büyümenin muhtemelen istikrarlı kalmasının beklendiğini belirtti. Para ve maliye politikalarının, iç talebi canlandırmak üzere ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam edeceği öne sürüldü.

Banka, 2023 projeksiyonunu korurken, gelişmekte olan Asya için gelecek yılın ekonomik büyüme tahminini düşürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu