Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adalet Bakanı Tunç: AİHM Kararı Kabul Edilemez

Bakan Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin FETÖ üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin başvurusuna ilişkin verdiği karara tepki gösterdi. Detaylar;
Adalet Bakanı Tunç: AİHM Kararı Kabul Edilemez
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) FETÖ üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin başvurusuna ilişkin verdiği ihlal kararına sert tepki gösterdi. Kararı kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Tunç, AİHM’in Türkiye aleyhinde aldığı kararda, yetkisini aşarak delil incelemesi yaptığını ifade etti.

Gizli bir tanığın ifadesi üzerine ByLock kullanmak ve Bank Asya’da hesabı bulunması eylemleri nedeniyle FETÖ üyesi olmakla suçlanan öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın AİHM’e taşıdığı şikayet bugün sonuç bulmuştu.

Üç yıl önce yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM’den çıkan sonuçta, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğu hükmü verilmişti.

Tunç’tan AİHM Kararına Sert Tepki

Konuyla ilgili değerlendirmesini X sosyal medya hesabından paylaşan Bakan, ilk derece mahkemesinden, istinafa, Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi’ne her derecedeki yargılama makamlarının delilleri yeterli gördüğü bir dava hakkında, AİHM’in yetkisini aşarak delil incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

AİHM’in bir temyiz mahkemesi olmadığını ve AİHM’in aslında daha önceden delillerin kabul edilebilirliği ya da delillerin nasıl değerlendirileceğinin ulusal hukukun ve ulusal mahkemelerin yetkisinde olduğunu belirttiğini sözlerine ekledi.

Bakan Tunç AİHM Kararı Tepkisi
Kaynak: X / @yilmaztunc

“AİHM Yetkisini Aşmıştır”

Mahkemenin bugün açıkladığı Yalçınkaya kararında yetkisini aştığına, ulusal mahkemelerin hukuk kurallarının uygulanması ve delil değerlendirme yetkisini inceleme konusu yaptığına dikkat çekti.

AİHM’in, tarafsız bir yargılama yapmayacağını en baştan belli ederek hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bir karar verdiğinin altını çizdi.

Paylaşımın devamında, “Ülkemiz, ulusal mevzuata ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak yaptığı terörle mücadelesinde kararlılığını sürdürecektir.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.