Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ByLock ve Bank Asya Davasında Rüzgar Türkiye için Tersten Esti

FETÖ üyelerinin yargılandığı ByLock kullanımı ve Bank Asya’da hesap açma suçlamaları uluslararası hukukta karşılık bulmadı. AİHM, son kararında Türkiye aleyhine hüküm verdi.
ByLock ve Bank Asya Davasında Rüzgar Türkiye için Tersten Esti

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe girişimiyle başlayan yakın takiplerde paralel devlet yapılanmasına dahil olanların tespit edildiği gerekçesiyle incelenen ByLock kullanımı ve Bank Asya’da hesap açma eylemleri mahkemeye taşındıktan sonra Türkiye aleyhine karar çıktı.

Gizli bir tanığın ifadesi üzerine ByLock kullanmak ve Bank Asya’da hesabı olmak eylemleri nedeniyle FETÖ üyesi olmakla suçlanan öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığı şikayet sonuç buldu.

3 yıl önce yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM’den çıkan sonuçta, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğu hükmü verildi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) atıf yapılan kararda, “kanunsuz ceza olamayacağını” öngören 7. maddenin ihlal edildiği bildirildi.

Ayrıca örgütlenme ve toplanma hakkıyla ilgili 11. madde ile adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddenin de saf dışı bırakıldığına hükmedildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Türkiye’nin mağdur durumundaki başvuru sahibine 15 bin euro mahkeme masrafı ödemesine karar verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu