Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ByLock ve Bank Asya Davasında Rüzgar Türkiye için Tersten Esti

FETÖ üyelerinin yargılandığı ByLock kullanımı ve Bank Asya’da hesap açma suçlamaları uluslararası hukukta karşılık bulmadı. AİHM, son kararında Türkiye aleyhine hüküm verdi.
ByLock ve Bank Asya Davasında Rüzgar Türkiye için Tersten Esti
HABER GİRİŞ

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe girişimiyle başlayan yakın takiplerde paralel devlet yapılanmasına dahil olanların tespit edildiği gerekçesiyle incelenen ByLock kullanımı ve Bank Asya’da hesap açma eylemleri mahkemeye taşındıktan sonra Türkiye aleyhine karar çıktı.

Gizli bir tanığın ifadesi üzerine ByLock kullanmak ve Bank Asya’da hesabı olmak eylemleri nedeniyle FETÖ üyesi olmakla suçlanan öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığı şikayet sonuç buldu.

3 yıl önce yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM’den çıkan sonuçta, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğu hükmü verildi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) atıf yapılan kararda, “kanunsuz ceza olamayacağını” öngören 7. maddenin ihlal edildiği bildirildi.

Ayrıca örgütlenme ve toplanma hakkıyla ilgili 11. madde ile adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddenin de saf dışı bırakıldığına hükmedildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin mağdur durumundaki başvuru sahibine 15 bin euro mahkeme masrafı ödemesine karar verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın