Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kiralarındaki Yüzde 25’lik Sınır Düzenlemesi Uzatılıyor

Vatandaşların cebini en çok yoran başlıklardan biri olan konut kirası fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi. Yüzde 25’lik sınır düzenlemesi uzatılacak. İşte detaylar;
Konut Kiralarındaki Yüzde 25’lik Sınır Düzenlemesi Uzatılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kiralarıyla ilgili açıklama yaptı. Kiralara getirilen yüzde 25 artış sınırı düzenlemesinin uzatılacağını, konunun üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bakan Tunç, düzenlemenin 1 Temmuz’a kadar yetişememesi halinde 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Türkiye’de konut fiyatlarındaki fahiş fiyat artışları milyonlarca vatandaşın en büyük şikayetlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada hükümet yetkilileri de yüksek kira fiyatlarının önüne geçilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Yüzde 25’lik artış sınırı düzenlemesine göre kira sözleşmelerinde uygulanacak kira bedeline yönelik anlaşmalar bir önceki dönemin kira bedelinin yüzde 25’ini aşmaması gerekiyor. Söz konusu düzenleme sadece konutlarda geçerli.

Adalet Bakanlığı 6 Haziran’da yapılan açıklamada, emlak sektörüne yönelik yasal hazırlıklar yapıldığını, fahiş fiyatların önüne geçilmesinin amaçlandığını duyurmuştu. Türk Ceza Kanunu’nda düzenlemeye gidilmesiyle birlikte piyasa ortalamasının üzerinde artış kararı alanlar ve haksız kazanç elde edenler hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmalarında kira artış oranlarına dikkat çekerek cebri adımlar atmak zorunda olduklarını vurguluyor. Erdoğan, bu konuda Adalet Bakanlığı’nın çok sert tedbirler alması gerektiğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın