Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Acemoğlu’ndan Faiz Çıkışı: Bu Şekilde ABD’de İki Banka Battı

Daron Acemoğlu açıklamasında Şimşek'in ekonomi politikasının başına tek başına geldiğini söyleyerek sistemde büyük değişimin olmadığına dikkat çekti. İşte detaylar;
Acemoğlu’ndan Faiz Çıkışı: Bu Şekilde ABD’de İki Banka Battı
HABER GİRİŞ

28 Mayıs seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesini belirledi. Kabinede en çok konuşulan isimse Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Şimşek’in bakanlık görevini değerlendirdi.

Türkiye’nin ekonomi politikasının ne yönde değişeceği ise gündemde en çok yer alan konu oldu. Acemoğlu, Şimşek’in göreve tek başına geldiğini belirterek Türkiye’nin ekonomi sisteminde büyük bir değişim olmadığını ileri sürdü.

“Şimşek gibi Elli İnsan Bürokrasiye Gelmedi”

Başarılı olup olamayacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Acemoğlu, ortodoks politikalarıyla tanından Şimşek gibi elli insanın bürokrasiye gelmediğine dikkat çekti.

Bu durumun Erdoğan ve grubunun aktif bir şekilde ekonomi politikalarıyla ilgilenmeye devam edeceği mesajını verdiğini söyleyerek, “Bu da bir soru işareti yaratıyor.” dedi.

Ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü yapacağı toplantının ardından alacağı faiz kararını da yorumlayan Acemoğlu, faizi birden artırmanın sorun yaratacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu şekilde ABD’de iki bankanın battığına işaret ederek, “Türkiye’de faizler reel olarak çok negatif. Ekonomi böyle sağlıklı gidemez. Enflasyon yüzde 45 desek, eksi 30 düzeyinde faizler var reel olarak. Bu dünyanın hiçbir yerinde sürdürülebilir bir şey değil.” dedi

Yabancı Sermayede Türkiye Hakkında Optimist Olma İsteği Var

Şimşek, görevi teslim almasının hemen ardından rasyonel politikalara dönüş mesajı vermişti. Piyasalar bu mesaja olumlu tepki verirken aradan geçen 16 günlük sürede bazı görüşmelerin dışında eski sistemin değiştiğine ilişkin adım atılmadı.

Konuya ilişkin soru işaretlerini açıklayan Acemoğlu, “Şu anki konjonktüre bakarsanız, seçim öncesi Erdoğan’ın ekonomi yetkililerine göre Mehmet Şimşek daha bilgili ve güven veren bir insan. Aynı zamanda ama, yabancı sermayede hala Türkiye hakkında optimist olma isteği var.” dedi.

Ekonomide iyimserlik arandığını ve kısa dönemde iyimser bir hava esmesinin normal olduğunu kaydetti. Şimşek ve grubunun başarılı olması durumunda bunun, Türkiye için çok iyi bir şey olduğunu vurguladı.

Acemoğlu, “Benim de içtenlikle isteyeceğim bir şey. Soru, başarılı olabilirler mi? Anladığım üzere, Mehmet Şimşek tek başına gelmiş bir insan. Sistemde büyük bir değişim olmadı.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.