Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Gaz Tüketiminde Kış Öncesi Büyük Düşüş Yaşandı

Avrupa Birliği’nin doğal gaz tüketimi beş yıllık ortalamanın altına düştü. Ayrıntılı veriler haberde…
AB’nin Gaz Tüketiminde Kış Öncesi Büyük Düşüş Yaşandı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının gölgesi altında, Putin yönetimi ile Avrupa Birliği karşılıklı yaptırım kararları almıştı. Bu yaptırımlar, Avrupa Birliği’nin doğal gaz tüketimindeki azalma ile etkisini gösteriyor. Eurostat tarafından yapılan son açıklamaya göre, AB’nin gaz tüketimi önceki 5 yılın aynı dönemine göre yüzde 20.1 oranında azaldı.

AB bünyesinde 18 ülkede tüketimin yüzde 15’ten fazla azaldığı belirtildi. 24 ülkenin tamamında ise son beş yıllık tüketimin altında kalındı. En fazla düşen ülkeler arasında yüzde 52,7 ile Finlandiya, yüzde 43,2 ile Letonya ve yüzde 41,6 Litvanya başı çekti.

AB doğal gaz tüketimi
Kaynak: Eurostat

Bunun yanında Malta ve Slovakya’da gaz tüketiminde artış dikkat çekti. Malta’da tüketim yüzde 7,1 artarken, Slovakya’da bu rakam yüzde 2.6 olarak açıklandı. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası uygulanan yaptırımlar kapsamında, Ağustos 2022-Mart 2023 dönemleri arasında tüketimde yüzde 15’lik daha azalma yaşanması bekleniyor.

Yakın zamanda Avrupa Birliği, Rusya’dan alınacak doğal gazda tavan fiyat uygulanması için anlaşmaya varmıştı. Rusya ise Batılı ülkelere ihraç ettiği gazı bir süredir kısıyor. Avrupa Merkez Bankası konuyla ilgili açıklamasında, doğal gazda tavan fiyat uygulamasının riskli olduğunu belirtmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.