Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB, AB’yi Uyardı: Doğal Gazda Tavan Fiyat Uygulaması Riskli

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği’nin geçen hafta almış olduğu doğal gazda tavan fiyat uygulamasının risklerine dikkat çekti.
ECB, AB’yi Uyardı: Doğal Gazda Tavan Fiyat Uygulaması Riskli
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), doğal gaz fiyatlarına AB bünyesinde bir üst sınır getirilmesinin finansal piyasalara yönelik potansiyel risklerinden endişe duyuyor. Blok, gaz fiyatlarına nasıl bir sınır getirileceği konusunda birkaç haftadır yoğun tartışmalar içindeydi.

Tüketiciler için çok yüksek maliyetleri önlemek için tasarlanan önlem, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından şiddetli bir enerji krizi endişelerinin artmasına neden oluyor. AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Kasım ayında doğal gazda üst sınırın megavat saat başına 275 euro olmasını önerdi.

Bu hafta başından itibaren Rusya’dan alınacak doğal gazda tavan fiyat uygulaması resmen yürürlüğe girdi. Avrupa Merkez Bankası üst sınırın finansal piyasalar üzerinde yansımaları olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Merkez Bankası, toptan gaz piyasalarındaki aşırı fiyat seviyelerini ve dalgalanmayı hafifletmeyi amaçlayan mekanizmaların, yüksek ve dalgalı gaz fiyatları dönemlerinde maruz kalınan riskler de dahil olmak üzere, finansal istikrara yönelik bir dizi riski prensip olarak hafifletebileceğini kabul ettiğini bildirdi.

Bununla birlikte ECB, önerilen piyasa düzeltme mekanizmasının mevcut tasarımının bazı durumlarda Euro bölgesindeki finansal istikrarı tehlikeye atabileceğini düşünüyor. Yorumlar, tavanın piyasaları rahatsız etmeyeceğine dair daha güçlü garantiler isteyen Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin dile getirdiği endişelerle uyumlu.

GCM Yatırım Banner

Tavan fiyat destekçileri, enstrümanın düzenli olarak izleneceği ve Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere düzenleyici kurumların herhangi bir mali sıkıntı tespit etmesi durumunda durdurulabileceğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.