Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, İngiltere’ye Doğal Gaz Arzını Artırma Sözü Verdi

Birleşik Krallık hükümeti, yeni ortaklığın Rus enerji ihracatına küresel bağımlılığı azaltmada önemli rol oynayacağını belirtti.
ABD, İngiltere’ye Doğal Gaz Arzını Artırma Sözü Verdi
HABER GİRİŞ

ABD ile Birleşik Krallık arasında enerji güvenliğini artırmayı ve fiyatları düşürmeyi amaçlayan yeni bir ortaklık kuruluyor. İngiltere hükümeti yeni ortaklığın Rus enerji ihracatına küresel bağımlılığı azaltmak, enerji piyasalarını istikrara kavuşturmak ve iş birliğini hızlandırmak için kurulacağını açıkladı.

İki ülke arasındaki Enerji Güvenliği ve Satın Alınabilirlik Ortaklığı, hem Beyaz Saray hem de Birleşik Krallık hükümetinden yetkililerin başkanlık ettiği BK-ABD Ortak Eylem Grubu tarafından yönetilecek.

Sevkiyatların İkiye Katlanması Amaçlanıyor

Grup ayrıca piyasanın ABD’den İngiltere’ye sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikini artırmasını amaçlıyor. Bunun bir parçası olarak ABD, 2021′de ihraç edilen seviyeyi iki kattan fazla artırarak ve Birleşik Krallık’ın önde gelen ithalat altyapısından yararlanarak önümüzdeki yıl 9-10 milyar metreküp LNG ihraç etmeyi hedefliyor.

Grup ayrıca, enerji verimliliği çabalarını artırarak ve temiz enerjiye geçişi destekleyerek, küresel olarak temiz hidrojen gelişimini hızlandırmayı ve Rus enerjisine olan küresel bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak konuyla ilgili açıklamasında, “Daha iyi, daha özgür bir sistem yaratmak ve temiz enerji geçişini hızlandırmak için ihtiyacımız olan doğal kaynaklara, endüstriye ve yenilikçi düşünceye sahibiz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Fiyatta Düşüş Bekleniyor

Bu ortaklığın İngiliz tüketiciler için fiyatları aşağı çekeceğini ve Avrupa’nın Rus enerjisine olan bağımlılığının kesin olarak sona ermesine yardımcı olacağını vurguladı. Haber, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından küresel enerji piyasalarında büyük bir bozulma olduğu bir zamanda geldi.

Kremlin, 2021′de AB’ye hem doğal gaz hem de petrol ihracatında en büyük tedarikçi konumundaydı. Bu yıl Rusya’dan Avrupa Birliği’ne gaz ihracatı bu yıl önemli ölçüde azaldı. Önde gelen Avrupa ekonomileri, kendi tüketimlerini azaltmaya ve önümüzdeki soğuk aylar ve sonrası için alternatif kaynaklardan tedarik sağlamaya çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.