Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, Avrupa’da Gaz Fiyatlarında Düşüş Bekliyor

Yatırım bankası gelecek aylarda Avrupa’da gaz fiyatlarının yüzde 30’a yakın düşüş yaşayacağını tahmin ediyor. Detaylar geliyor...
Goldman Sachs, Avrupa’da Gaz Fiyatlarında Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, ülkelerin arz tarafında geçici de olsa bir üstünlük kazanmasıyla Avrupa doğal gaz fiyatlarının önümüzdeki aylarda yaklaşık yüzde 30 düşeceğini tahmin ediyor. Hollanda Tapu Transfer Tesisi (TTF), doğal gaz fiyatları için Avrupa’nın ana kriteri konumunda.

TTF megavat saat başına yaklaşık 120 eurodan işlem görüyordu. Goldman Sachs bu kriterin 2023′ün ilk çeyreğinde megavat saat başına 85 euroya düşmesini bekliyor. Doğal gaz fiyataları Ağustos ayında büyük sıçrama yaşamıştı. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve ardından gelen yaptırımlar, fiyatları megavat saat başına 340 euronun üzerine çıkarmıştı.

Kışın Gaz Sıkıntısı Beklenmiyor

Gaz fiyatlarındaki son düşüşün etkenleri arasında, Avrupa’nın gaz depolaması bu kış sezonu için yeterli orana ulaşması yer alıyor. Aşırı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) arzı da bu faktörler arasında gösteriliyor.

Son raporlara göre Avrupa’da LNG kargolarını boşaltmayı bekleyen yaklaşık 60 gemi bulunuyor. Bunların bir kısmı yaz aylarında satın alındı ​​ve şu anda depolar doldukça geliyor. Nitekim, Avrupa Gaz Altyapısı endüstri grubu tarafından derlenen en son veriler, depolama seviyelerinin yüzde 94′e ulaştığını gösteriyor.

Enflasyon krizinin bir kısmını hafifletebilecek olan yakın vadede düşük gaz fiyatlarına ilişkin iyimserliğe rağmen, orta vadede arzı güvence altına almaları için Avrupalı ​​liderler üzerinde çok fazla baskı var.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs analistleri araştırma notunda, “Emtia ekibimiz, depolama seviyeleri yeniden inşa edildiğinden önümüzdeki yaza keskin bir şekilde yükselmeden önce ilk çeyrekte 85 euroya düşüş öngörüyor” ifadelerini kullandı.

Fiyatların Temmuz ayı sonuna kadar megavat saat başına 250 euroya yükseleceği tahmin ediliyor. Doğal gaz fiyatlarının 2023′ün ilk çeyreğinin ardından çeşitli faktörlerin etkisiyle toparlanması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın