Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Son PMI Verisi Enflasyonda Hafifleme Sinyali Veriyor

S&P Global, hem imalat hem de hizmet sektörlerini takip eden flaş ABD Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi verilerini açıkladı.
ABD’nin Son PMI Verisi Enflasyonda Hafifleme Sinyali Veriyor
HABER GİRİŞ

ABD’de iş üretimi, imalat sektörünün yeni siparişlerdeki artışla birlikte beş aylık daralmadan çıkması ve hizmet faaliyetinin enflasyonist baskıların azaldığına dair işaretler üzerine ılımlı bir şekilde hızlanmasıyla Ekim ayında yükseldi.

S&P Global, hem imalat hem de hizmet sektörlerini takip eden flaş ABD Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin Eylül ayındaki son okuması olan 50,2’den Ekim ayında 51,0’a yükseldiğini söyledi. Endeks Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Bu, ABD ekonomisinin, Federal Rezerv’in enflasyonu düşürme kampanyasının teşvik ettiği faiz oranlarındaki artışa direndiğinin son işareti. Pek çok ekonomist yakın zamana kadar FED’in Mart 2022’den bu yana yaptığı faiz artırımlarının resesyona ve işsizlikte artışa neden olmasını beklerken, büyüme tüm yıl boyunca devam etti.

Anketi ivmenin dördüncü çeyreğin başlangıcına taşındığını gösteriyor.S&P Global Market Intelligence Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson yaptığı açıklamada, “ABD ekonomisi için yumuşak iniş umutları, Ekim ayında görülen iyileşen durum tarafından desteklenecektir.” açıklamasında bulundu.

S&P Global PMI anketi son aylardaki en kötümser ekonomik göstergeler arasında yer almıştı. Anketin imalat PMI verisi Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 50’ye kadar yükseldi ve sektörde Mayıs ayında başlayan sığ daralmayı sonlandırdı. Ekonomistlerin medyan beklentisi 49,5 seviyesindeydi. Yeni imalat siparişleri altı aydan beri ilk kez arttı ve Eylül 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonla mücadelede FED politika yapıcıları tarafından memnuniyetle karşılanacak bir gelişme olarak, hizmet sektörü maliyet girdileri son üç yılın en yavaş temposunda artış kaydetti. Hizmet sağlayıcılar da fiyatları, koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden kısa bir süre sonra 2020 baharından bu yana en düşük marjla artırdı.

Enflasyon, Haziran 2022’de zirve noktasına ulaştığından bu yana önemli ölçüde azaldı, ancak düşüş eğiliminin son birkaç aydır istikrarsız olduğu görülüyor. FED yetkilileri, hizmet fiyatlarındaki baskıların özellikle yapışkan olmasından endişe ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.