Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Resesyona Gireceği Tarih O İsim Tarafından Açıklandı

Finans kuruluşları ve ekonomistler art arda ABD ekonomisine dair beklentilerini paylaşırken, bir öngörü de JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’dan geldi.
ABD’nin Resesyona Gireceği Tarih O İsim Tarafından Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’ye dair gelişmeler, tüm finans piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. Her ne kadar Rusya-Ukrayna savaşında Avrupa’nın boğuştuğu enerji krizinden çıkacak karlı ismin ABD olacağı düşünülse de, bu ülke hiç de alışık olmadığı bir sorun olan yüksek enflasyon ile uzun zamandır mücadele ediyor.

Uygulanan politika adımları ise her geçen gün ekonomisini durgunluğa doğru yaklaştırıyor. JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin şu an hala iyi durumda olduğunu belirterek, resesyona gireceği tarihi açıkladı.

ABD Ekonomisi 6-9 Ay İçinde Resesyona Girecek

Karşı rüzgarların çok ciddi olduğunu söyleyen Dimon, bunun hem ABD’yi hem de küresel ekonomiyi gelecek yılın ortasına kadar durgunluğa sürükleyeceğini söyledi. ABD’de tüketicilerin 2008 küresel finans krizine göre daha iyi durumda olduğunu belirten isim, kontrolden çıkan enflasyon oranlarını ve artan faizleri alarm zilleri olarak nitelendirdi.

Bunların çok ciddi şeyler olduğunu söyleyen Dimon, Avrupa’nın zaten resesyonda olduğunu, ABD’nin ise muhtemelen 6-9 ay gibi bir süre içinde resesyona gireceğini açıkladı.

Enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkmasıyla FED’in uzun süre beklese de zamanında yetişerek, çok fazla şey yaptığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Resesyonun Ne Kadar Süreceği Tahmin Edilemiyor

Ekonomik durgunluğun ne zaman başlayacağına dair tahminler yapsa da ne kadar süreceğine dair bir öngörüsü olmadığını ifade etti.

Bunu tahmin etmenin oldukça zor olduğunu söyleyen Dimon, savaşın etkilerine de dikkat çekti. Banka olarak kendilerini hazırladıklarını, bilançoları konusunda çok tutucu olacaklarını ve yatırımcılara da aynısını tavsiye ettiklerini aktardı.

Pazartesi günü Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası da yıllık toplantılar kapsamında yaptığı açıklamada, küresel ekonomiye dair resesyon uyarısı yaptı.

Merkez bankalarının sıkılaşma politikaları, savaşın yarattığı belirsizlik ve yüksek enflasyonun küresel durgunluk riskini artırdığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.