Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin Enerji Krizinde Kazananın ABD Olacağını İddia Etti

Enerji krizi yaşanan Avrupa’da, gaz alabilmek için ABD’ye çok daha fazla para ödendiğini söyleyen Kremlin Sözcüsü, önemli iddialarda bulundu.
Kremlin Enerji Krizinde Kazananın ABD Olacağını İddia Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa ülkeleri Rusya’yı cezalandırmak adına uyguladığı enerji ambargosunun şiddetini giderek artırırken, bundan etkilenen yine kendileri oldu. Aylardır çok ciddi bir enerji krizinin içine giren Avrupa Birliği ülkeleri, artan enflasyon ve resesyon endişesiyle de mücadele ediyor.

Rus tarafı daha önce birçok kez, bu durumun en çok yaptırımı uygulayanların kendisine zarar vereceğini söylemişti. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, konuya dair yeni bir açıklama yaptı.

Avrupa’nın Rus enerjisini bırakmasının içler acısı sonuçları olacağını söyleyen Peskov, Amerikalıların ise çok yüksek fiyattan gaz satarak çılgınca para kazanacaklarını belirtti.

Avrupalıların ABD’ye para ödediğini, bu nedenle de ekonomilerinin rekabet gücünden yoksun kaldığını iddia etti. Üretimin olumsuz etkilendiğini, sanayisizleşmenin başladığını ifade eden Peskov, bunun sonuçlarının önümüzdeki 20 yıl içinde daha net ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

ABD’nin, Rusya’nın 3-4 kat daha yüksek fiyattan gaz sattığını iddia eden Peskov, bunun ekonomilerine çok ciddi şekilde darbe vurduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Kanada İngiltere’ye Pelet Yolluyor

Gündemin en çok konuşulan konularından biri olan enerji krizinin aşılabilmesi için alternatif yollar aranırken, bunlar arasında oldukça sıra dışı öneriler de yer alıyor. Almanya enerji kriziyle mücadele edebilmek için 200 milyar Euro fon ayırdığını açıkladı.

Kanada ise British Columbia eyaletindeki ormanlardan kesilen ağaçları pelet haline getirerek, İngiltere’ye yolluyor. Bu peletlerin yakılarak elektrik üretiminde kullanılması planlanıyor.

Söz konusu malzemelerin mobilya veya kağıt yapımında kullanılmayacağı, Avrupa ve Asya’ya ihraç edilerek, elektrik üretmek üzere yakılacağı bildirildi.

Öte yandan bu yöntemin iklim krizini daha da kötüleştirdiğini savunan kişiler, ağaçların kesilmesine şimdiden dur demeye başladı bile.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.