Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin PMI Verilerinde İkilem: Hizmet-İmalat Farkı Genişliyor

Dünyanın en büyük ekonomisi, hizmet ve imalat sektörüne ilişkin beklenen verileri açıkladı. Mayıs’ta beklentiler karşılandı mı?
ABD’nin PMI Verilerinde İkilem: Hizmet-İmalat Farkı Genişliyor
HABER GİRİŞ

ABD Mayıs ayına ilişkin öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Markit Economics’in beklenen raporu ABD hizmet PMI’nın Mayıs’ta tahminleri aşarak 55,1’e yükseldiğini gösterdi. Beklenti 52,6’ya hafif düşüş yönündeydi.  Nisan’da 53,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

İmalat PMI ise Nisan ayındaki 50,2’den 48,5’e geriledi. Beklenti imalat PMI’nin büyümeyi daralmadan ayıran eşik değer 50 seviyesinde gerçekleşmesiydi. Hizmet ile imalat sektörlerinin ağırlıklı ortalamasını yansıtan bileşik PMI ise 50 tahmininden çok daha iyi 54,5 seviyesinde kaydedildi.

ABD İmalat ve Hizmet Sektörü Arasındaki Fark Büyüyor

Böylelikle Mayıs ayına ilişkin ön tahmin, ABD’de hizmet sektörünün beklentilerden iyi, imalat sektörünün ise beklentilerden kötü performans gösterdiğini ortaya serdi.

Ankette de “ABD üretim büyümesi Mayıs ayında 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak imalat ve hizmetler arasındaki fark genişliyor” manşetine yer verildi.

ABD flaş PMI verileri hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“ABD’nin ekonomik büyümesi Mayıs ayında daha fazla ivme kazandı, ancak artan bir ikiye ayrılma durumu açık. Hizmet sektörü şirketleri, özellikle seyahat ve eğlence için pandemi sonrası talepte bir artışın tadını çıkarırken, üreticiler aşırı dolu depolar ve harcamalar mallardan hizmetlere kaydırıldığı için yeni siparişlerin kıtlığıyla mücadele ediyor.”

Enflasyon tablosunun da değiştiğini belirten Williamson, pandemi döneminde imalatın fiyatları yükselttiğini şimdi ise hizmet sektörünün ana katkıyı yaptığını aktardı.

“Hizmet sağlayıcı şirketler talebi karşılamaya çalıştıkça istihdam artışı hızlandı. Ancak güçlü talebin ortasında sıkılaşan işgücü piyasası, daha fazla enflasyonist baskının yakıtı olarak endişe kaynağı olacak.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.