Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Enflasyon Göstergesi Eylül Ayı PCE Endeksi Açıklandı

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, tüketicilerin eylemlerine yönelik kritik göstergelerden biri olan Eylül ayı kişisel tüketim harcamalarını (PCE) açıkladı. İşte detaylar;
ABD’nin Enflasyon Göstergesi Eylül Ayı PCE Endeksi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksine yönelik verileri paylaştı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon göstergelerinden biri olarak kabul ettiği PCE endeksi, Eylül’de aylık yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 3,4 oranında yükseldi. Beklentiler aylık yüzde 0,3 artacağı yönündeydi.

Ülkede kişisel gelirler Eylül’de 0,4 olan beklentilerin altında gelerek önceki aya göre yüzde 0,3 yükseldi.

ABD’de ekonomi yönetimi tarafından yakından incelenen PCE endeksinde, gıda ve enerji kalemlerinin hesaba katılmadığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi beklentilere paralel olarak Eylül’de aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,7 yükseldi.

Söz konusu veriler, ABD’li vatandaşların tasarruf eğiliminde mi yoksa tüketimin eğiliminde mi olduğunu gösteriyor.

Piyasalar, FED’in gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını sabit bırakma ihtimalini yüzde 97 olarak değerlendiriyor. Son toplantıda politika faizi beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bırakılmıştı. FED’in faiz kararı 1 Kasım 2023’te saat 21.00’da açıklanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.