Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Dış Ticaret Açığı Ağustos’ta Üç Yılın En Düşüğüne Geriledi

ABD’de ihracat rakamlarının beklenti üstü açıklanması, dış ticaret açığının gerilemesine neden oldu. Detaylar haberde…
ABD’nin Dış Ticaret Açığı Ağustos’ta Üç Yılın En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Ağustos ayına ilişkin dış ticaret rakamları açıklandı. Ticaret açığı, ihracatın güçlü bir şekilde artmasıyla Ağustos ayında beklenenden fazla daraldı ve bu da ticaretin üçüncü çeyrekte ekonomik büyümeyi destekleyecek şekilde konumlanmasına neden oldu.

Açıklamada, ticaret açığının Eylül 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördüğü ve yüzde 9,9 oranında daralarak 58,3 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Temmuz ayı verileri, ticaret açığının daha önce belirtildiği gibi 65,0 milyar dolar yerine 64,7 milyar dolara yükseldiğini gösterecek şekilde revize edildi. Ekonomistler, ticaret açığının Ağustos ayında 62,3 milyar dolara gerileyeceğini tahmin ediyorlardı.

Mal ve hizmet ihracatı yüzde 1,6 artışla 256,0 milyar dolara yükseldi. Mal ihracatı yüzde 1,8 artışla 171,5 milyar dolara yükselirken, sermaye malları sevkiyatı rekor seviyeye ulaştı. Ancak gıda, yem ve içecek ihracatı Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyede oldu. Hizmet ihracatı 84,5 milyar dolar ile tarihteki en yüksek seviyeyi gördü.

Mal ve hizmet ithalatı yüzde 0,7 düşüşle 314,3 milyar dolara gerilerken, mal ithalatı yüzde 0,9 düşüşle 256,0 milyar dolara geriledi. Bu durum, potansiyel olarak yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle iç talebin yumuşamasına işaret ediyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Hizmet fazlası 26,2 milyar dolar ile Mart 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ticaret, ikinci çeyrekte ekonominin yıllık yüzde 2,1’lik büyüme oranına katkı sağlamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.