Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Borç Limiti Meselesi Mortgage Faizlerini 2 Aylık Zirveye Taşıdı

ABD’nin ödeme kabiliyetini kısıtlama riskini doğuran borç limiti sorunu son gelen mortgage verilerinde kendini gösterdi. Faizlerdeki zirve artışlar beraberinde başvurularda düşüşü getirdi.
ABD’nin Borç Limiti Meselesi Mortgage Faizlerini 2 Aylık Zirveye Taşıdı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkı faiz politikaları ülkedeki emlak sektörünü vurmaya devam ediyor. Nisan ayının sonuna doğru sektörde değişen zeminde talep tarafı çakılmaya devam etti.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre geçen hafta itibarıyla konut kredisi olan mortgage faizleri yükselirken başvurular düşüş yaşadı.

Mortgage faizlerindeki son yükseliş, yılın üçüncü ayından itibaren en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı 19 Mayıs haftası itibarıyla yüzde 6,57 seviyesinden yüzde 6,69’a çıktı.

Söz konusu tarihte mortgage faizleri bir önceki haftaya göre yüzde 4,6 azalış kaydetti. 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 5,96’dan yüzde 6,15 seviyesine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Borç Limiti Konusu Verilerde Okundu

Son verilere dair değerlendirmesini paylaşan MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, faiz oranlarındaki dalgalı seyre dikkat çekti.

Dalgalanan kredilere ek olarak konut stokunun hala istenen seviyede olmadığını belirterek, gelen başvuruların düşük kaldığı çıkarımında bulundu.

Ülkede gündem yaratan borç limiti konusundaki belirsizliğin sektöre etkisine vurgu yapan Kan, FED tarafından gelen yönlendirmelerin ise tahvil faizleri ve mortgage oranlarını tepeye taşıdığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın