Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Emlak Sektöründe Zemin Değişiyor: Mortgage Faizleri Dibe Çekildi

Küresel ticari emlak piyasaları için tehlike çanlarının çaldığı haftada ABD’den karamsar tabloyu destekleyecek bir veri geldi.
Emlak Sektöründe Zemin Değişiyor: Mortgage Faizleri Dibe Çekildi
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) pandemi döneminden bu yana sıkı faiz politikalarında geri adım atmayıp politika faizini artırmaya devam ederken, Amerika’daki konut kredi sistemi mortgage faizlerinde indirime gidildi. Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre mortgage faizleri geçen hafta itibarıyla 2 ayın en düşük seviyesine çekildi.

Verilere göre 7 Nisan Cuma gününde kapanan hafta itibarıyla Amerika’da 30 yıl vadeli mortgage sisteminde ortalama faiz oranı yüzde 6,4’ten yüzde 6,3 seviyesine geriledi.

Mortgage başvuruları ise geçen hafta bir önceki haftaya göre yüzde 5,3 arttı. Söz konusu dönemde 15 yıl vadeli mortgage için uygulanan ortalama faiz oranı yüzde 5,97’den yüzde 5,78’e indi.

Veriler İş Dünyasındaki Yavaşlamayı Gösteriyor

Verileri değerlendiren MBA Başkan Yardımcısı ve Başekonomisti Mike Fratantoni, geçen hafta gelen verilerin aslında iş piyasasında yavaşlamaya işaret ettiğini söyledi.

İyiye gitmeyen iş dünyasının mortgage faizlerinin düşüşüne neden olduğunu savunarak, ev almak isteynlerin bu ortamdan faydalanma niyetinde olduğunu ifade etti.

Çok sayıda ev sahibinin ucuz kredi kullanarak konut sektöründe yatırımlarını değerlendirdiğini belirterek, “Çoğu ev sahibi şu anda çok daha düşük oranlarda kilitlendiğinden, yeniden finansman faaliyeti seviyesi geçen yılın neredeyse yüzde 60 altında kalıyor” çıkarımında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu