Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Ekonomist Sachs’dan Türkiye’ye Yönelik Karamsar Yorum!

Türkiye'nin gündeminde yer alan yüksek enflasyon sorununa yönelik Türk yetkililerin iyimser beklentilerinin aksine ABD'li ekonomist Jeffrey Sachs'dan karamsar bir açıklama geldi.
ABD’li Ekonomist Sachs’dan Türkiye’ye Yönelik Karamsar Yorum!
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yüksek enflasyonla mücadele edilmeye devam ediliyor. Türk yetkililerden konuya yönelik gelen açıklamalar ise enflasyonun düşüşe geçeceği yönünde. Bu değerlendirmelere karşın ABD’li ünlü ekonomist Jeffrey Sachs’dan karamsar bir yorum geldi.

Ekonomim Gazetesi’nde  yer alan habere göre Amerikalı ekonomist Sachs, Türkiye’de enflasyonun 2023 yılı boyunca yüksek kalacağını söyledi. Bunun nedenini ise şu şekilde açıkladı:

“Savaş, yaklaşan seçim, geleneksel olmayan makroekonomik politika, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ve küresel yatırımcılarla yaşanan zor koşullar.”

“Türkiye Enflasyon Konusunda 2024’te İstikrara Kavuşacak”

Sachs, Ukrayna’da barış sağlanırsa ve seçim sonrası oluşturulacak politika çerçevesinde Türkiye’nin 2024 yılında istikrara kavuşacağını söyledi.

Ekonomist, 2023 küresel ekonomik görünüm hakkında konuşarak ABD ve Avrupa için zor bir yıl olacağın kaydetti. Avrupa Birliği’nin (AB) tam bir resesyona gireceğini ABD’de ise büyümenin sıfıra yakın olacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bunların yanında Türkiye’nin orta vadeli potansiyeli konusunda her zaman iyimser olduğunu kaydetti.

“Türkiye Bölgesel Güç Olarak 2023’te Daha Fazla Rol Oynaayacak”

ABD’nin rolünün göreceli olarak azalacağını belirten ekonomist, Türkiye’nin, Brezilya’nın ve Endonezya’nın bölgesel güçler olarak 2023’te daha fazla rol oynayacağını bildirdi.

Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Batı Asya ülkelerindeki bölünmüşlüklerin aşılması durumunda faydaları olacağını söyledi. Bu bölünmelerin iklim değişikliği ve ekonomik kalkınmaya yönelik çözümleri engellediğini aktardı.

Sachs, ABD ve Çin ilişkileri hakkında konuştu. Ülkelerin, ABD’nin Çin’e karşı kendi yanında yer almaya zorlama girişimlerine direnmesi gerektiğini söyledi.

“Türkiye’deki Yetkililer Enflasyonun Düşeceği Konusunda İyimser”

ABD’li ekonomistin gelecek yıl Türkiye’de enflasyon oranına yönelik yaptığı değerlendirmelerin aksine Türk yetkililerden olumlu yorumlar geliyor.

Özellikle her açıklamasında konuya yönelik vurgu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun gelecek yıl daha da düşeceğini vurguluyor.

2023’te Türkiye’de enflasyon oranının hangi seyirde yer alacağı bilinmezken, vatandaşın gün geçtikçe yüksek enflasyonla mücadelesi daha da zorlaşıyor.

Konuya yönelik dün Cambridge Econometric’ten dikkat çeken bir değerlendirme geldi. ABD’li ekonomistin aksine Türkiye’nin enerjiye yatırım yapmasıyla enflasyonun düşeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.