Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Enflasyonun Boynunu Aşağıya Doğru Kırdık!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında enflasyona yönelik değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Bakan Nebati: Enflasyonun Boynunu Aşağıya Doğru Kırdık!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi tanıtımında önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyon konusuna değinerek önümüzdeki aylarda belirgin bir düşüş olacağına dair sözlerini yineledi.

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin ilk yılını başarıyla tamamlamış olduklarını dile getirdi. Türkiye Yüzyılı’na emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.

“Enflasyonun Boynunu Aşağıya Doğru Kırdık”

Yüksek enflasyon oranına yönelik konuşan Nebati, “Alınan önlemler sayesinde enflasyonun boynunu aşağıya doğru kırmış durumdayız” açıklamasında bulundu.

İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorlarının kırılmaya devam ettiğini söyleyerek 20 yıldan bu yana ülkenin dört bir yanını imar etmeye devam ettiklerini aktardı. Milli sanayinin teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Nebati, çiftçilik ve yatırım yapmak isteyenlere kredi verilmesi gerektiğini aktardı.

Bugün hem Türkiye hem de dünya tarihi için kritik dönüm noktasında olunduğunu aktardı. Tüm dünyanın salgın atlatıp toparlanma sürecinde olduğunu kaydetti. Enerji ve gıda politikalarındaki istikrarın öneminin arttığı süreçte olunduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Yabancı Para Mevduat Oranı Yüzde 50’inin Altına Geriledi”

Bakan Nebati, 17 Şubat 2023’e işaret ederek söz konusu tarihte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve geniş bir katılımla iktisat kongresinin düzenleneceğini söyledi.

Bakan, bir yılın sonunda dünya ekonomilerinin birçoğundan pozitif olarak ayrılmış durumda olduklarını kaydetti. Yabancı para mevduat oranını yüzde 50’ini altına geriletmiş olduklarını bildirdi.

Nebati, “Bizim politikalarımızın odağında milletin refahı yer almış, temel hedefimiz daha güçlü Türkiye’yi beraberce inşa etmek olmuştur.” diyerek konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı, dün geçen bir yılın değerlendirmesinde bulunarak 2023 yılı hedeflerinden bahsetti. Kur Korumalı Mevduat (KKM) hakkında konuşarak uygulamanın devam edeceğini finansal ve kalıcı fiyat istikrarı noktasında kazanımların süreceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın