Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cambridge’den Kritik Türkiye Raporu: Enflasyon Azalabilir

Cambridge Econometrics, Türkiye’nin enerji hamlelerini değerlendirerek yenilenebilir enerjiye yatırım yapılmasının enflasyonu azaltacağını belirtti. İşte detaylar;
Cambridge’den Kritik Türkiye Raporu: Enflasyon Azalabilir
HABER GİRİŞ

Artan enerji fiyatlarından dolayı güneş enerjisine olan talep her geçen gün artıyor. Cambridge Econometrics, “Türkiye’de Fosil Yakıt Fiyatları ve Enflasyon” isimli bir rapor hazırlayarak Türkiye’nin enerji durumunu değerlendirdi. Rusya-Ukrayna savaşının doğrudan etki ettiği enerji krizi ve rekor seviyelere çıkan yakıt fiyatları, Türkiye için hayat pahalılığı ve enflasyona neden oluyor.

Türkiye’de Mayıs’tan bu yana meydana gelen enflasyonun yüzde 20’lik bölümü fosil yakıtlardan kaynaklandı. Petrolün neredeyse tamamının ithal edildiği düşünülürse bunun Türkiye için maliyetinin oldukça yüksek olduğu söylenebilir.

Dolar paritesindeki artıştan kaynaklanan elektrik fiyatları son 12 ayda yüzde 102 artarken gaz fiyatları da yüzde 145 arttı.

Yayımlanan rapora göre Türkiye fosil yakıt fiyatlarındaki rekor artışların yol açtığı faturaları, yenilenebilir enerji kapasitesine yatırım yaparak ve büyümeyi hızlandırarak sınırlandırabilir.

Bu kapsamda yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payını yaklaşık yüzde 50 seviyesine kadar çıkaran Türkiye, bu alandaki kuvvetli büyümesini sürdürerek enflasyonun azalmasına katkı yapabilir.

GCM Yatırım Banner

“Yüzde 50 Daha Ucuz”

Türkiye’de güneşten elektrik üretilen elektrik ile gaz kıyaslandığında, yenilenebilir kaynaklardan sağlanan üretim maliyetinin yüzde 50 daha düşük olduğu aktarılıyor.

Verilen bilgilere göre Türkiye’de şu anda güneş ve kara rüzgar santralinin megavatsaat maliyeti 64 ve 44 dolar olarak hesaplanırken doğal gaz kullanıldığında bu rakam 128 dolara kadar çıkıyor.

Raporu yazan ekonomist Carl Heinemann, Türkiye’nin fosil yakıt bağımlılığını azaltarak rüzgar ve güneş enerjisine geçişini hızlandırmasının hane halkları, sanayi ve ekonomisini değişken enerji fiyatlarından korumak içi doğru bir tercih olduğunu söyledi.

Heinemann, Türkiye’de yenilenebilir enerji payının artırılması, elektrikli ulaşım ve verimli ısınmanın yaygınlaştırılmasının enflasyonu düşürücü bir etki yaratabileceğini vurguladı. Ayrıca bu durum, enerjide arz güvenliğine de işaret ediyor. Söz konusu payların artırılması ve yatırımların yapılması durumunda Türkiye’nin sürekli değişen küresel piyasa fiyatlarına maruz kalmayacağı kaydediliyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.