Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Bakandan Türkiye’ye Dair F-16 ve İsveç Açıklaması

Türkiye'ye satışı gerçekleşmeyen F-16'lar ile ilgili konuşan ABD'li Bakan Austin, İsveç'in NATO üyeliğine vurgu yaptı. Detaylar haberde...
ABD’li Bakandan Türkiye’ye Dair F-16 ve İsveç Açıklaması
Yorum

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson ile  Stockholm’de yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Türkiye’ye yönelik değerlendirmede bulunarak F-16 ve İsveç’in NATO üyeliği hakkında konuştu.

Türkiye’ye satışı gerçekleşmeyen ve yakın bir zamanda Estonya’nın takip olduğu F-16’lara yönelik konuşan ABD’li Bakan Austin, Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu ayrıca yetkin ve güncel kabiliyetlere sahip olunması gerektiğini söyledi.

F-16’ların ne zaman verileceğine dair tahminde bulunamayan Austin, İsveç’in NATO üyeliğine değinerek ülkeyi, bu yaz Vilnius’ta gerçekleşecek olan NATO Zirvesi’nde yanında görmek istediklerini kaydetti.

“İsveç’in NATO Üyeliği Temmuz’dan Önce Onaylanabilir”

Bakan Austin İsveç’in üyeliğini onaylamayan ülkelere yönelik konuşarak, ABD’nin şu ana kadar yaptığı şeylerin karar aldırmak adına teşvik etmek olduğunu vurguladı. Ülkelerin savunma bakanlarıyla görüştüğünü ve Temmuz ayından önce kararın alınacağını bildirdi.

Türkiye’yi ve Macaristan’ı İsveç’in üyeliğini onaylamaya teşvik ettiklerini kaydetti.

Türkiye İsveç’e Yeşil Işık Yakmadı

İsveç ve Finlandiya uzun zamandır NATO üyesi olmak için Türkiye’nin kapının çalıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayında Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylarken, İsveç’e yeşil ışık yakılmamıştı.

İsveç’in NATO üyeliği hakkında konuşan Erdoğan, olumlu yaklaşılmasının mümkün olmadığını dile getirmişti. Ülkenin teröristlere kucak açtığını söylemişti.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu