Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Estonya F-16 Jetlerine Talip Olduğunu Açıkladı

Rusya-Ukrayna hattında sular ısınıyor. Askeri destek için ABD’ye göz kırpan Estonya, F-16 jetlerine talip olduğu mesajını verdi.
Estonya F-16 Jetlerine Talip Olduğunu Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin talip olduğu F-16’larla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD, Türkiye ile F-16’ların satışına ilişkin ihtilaf yaşarken bir başka müşteri de Estonya oldu.

Rusya ile Ukrayna savaşında bir yıldan fazla zamandır Kiev’e askeri yardımlarını sürdüren Estonya, Ukrayna’nın hava sahasında üstünlük kurabilmesi için ABD’den F-16 jetlerine talip olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu’dan geldi. Bakan, Ukrayna’nın işgaline direnç gösterebilmesi için ABD’den F-16 jetlerini satın almaya niyetli olduklarını fakat henüz nihai bir karar vermediklerini duyurdu.

Ukrayna merkezli Kyiv Independent gazetesine konuşan Reinsalu, Ukrayna’nın NATO üyeliğini destekledikleri ve haklı savaşlarında da yardıma devam edecekleri mesajını verdi.


Ukrayna hattında yaşanan savaş, hava sahasını tehdit ederken Rusya ve Ukrayna’ya sınır ülkelerin güvenliği de tehdit meselesine dönüşmüştü.

Rusya’yı püskürtmek için hem karada hem de havada askeri destek çağrısı yapan Ukrayna, Almanya’dan Leopard tankı aldıktan sonra ABD’ye F-16 jetleri için talepte bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Washington’dan Ukrayna’nın talebine yeşil ışık gelmezken, Rusya olası bir askeri destekte savaşa Amerika’nın da dahil olacağı tehditlerini sürdürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın