Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Estonya F-16 Jetlerine Talip Olduğunu Açıkladı

Rusya-Ukrayna hattında sular ısınıyor. Askeri destek için ABD’ye göz kırpan Estonya, F-16 jetlerine talip olduğu mesajını verdi.
Estonya F-16 Jetlerine Talip Olduğunu Açıkladı
Yorum

Türkiye’nin talip olduğu F-16’larla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD, Türkiye ile F-16’ların satışına ilişkin ihtilaf yaşarken bir başka müşteri de Estonya oldu.

Rusya ile Ukrayna savaşında bir yıldan fazla zamandır Kiev’e askeri yardımlarını sürdüren Estonya, Ukrayna’nın hava sahasında üstünlük kurabilmesi için ABD’den F-16 jetlerine talip olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu’dan geldi. Bakan, Ukrayna’nın işgaline direnç gösterebilmesi için ABD’den F-16 jetlerini satın almaya niyetli olduklarını fakat henüz nihai bir karar vermediklerini duyurdu.

Ukrayna merkezli Kyiv Independent gazetesine konuşan Reinsalu, Ukrayna’nın NATO üyeliğini destekledikleri ve haklı savaşlarında da yardıma devam edecekleri mesajını verdi.


Ukrayna hattında yaşanan savaş, hava sahasını tehdit ederken Rusya ve Ukrayna’ya sınır ülkelerin güvenliği de tehdit meselesine dönüşmüştü.

Rusya’yı püskürtmek için hem karada hem de havada askeri destek çağrısı yapan Ukrayna, Almanya’dan Leopard tankı aldıktan sonra ABD’ye F-16 jetleri için talepte bulunmuştu.

Washington’dan Ukrayna’nın talebine yeşil ışık gelmezken, Rusya olası bir askeri destekte savaşa Amerika’nın da dahil olacağı tehditlerini sürdürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu