Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Slovenya’ya 3,26 Milyar Euro’luk Kalkınma Fonu

Avrupa Birliği, Slovenya’nın ekonomik rekabet gücünü artırması, sürdürülebilir bir kalkınma ve yeşil ekonomiye geçiş için bir fon açıkladı.
AB’den Slovenya’ya 3,26 Milyar Euro’luk Kalkınma Fonu
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Slovenya’ya ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasını desteklemek amacıyla bir fon ayırdı. AB’ye Uyum Politikası kapsamında verilecek olan desteğin, Slovenya’nın inovasyon ve rekabet gücünü artırmak, ekonominin dijital dönüşümünü sağlamak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve yeşil ekonomiyi desteklemek gibi alanlarda kullanılacağı bildirildi.

Kaynağın 806 milyon Euro’su ile net sıfır karbon, yeşil ekonomiye geçiş, yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesi ve ülkenin karbondan arındırılması gibi hedefler için yatırım yapılacak.

Bunlar arasında güneş ve rüzgar enerjisi kapasitelerine ve binaların enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik yatırımların yer aldığı açıklandı.

AB’nin vereceği fonun aynı zamanda iklim değişikliği risklerini azaltacağı, işletmelerde döngüsel ekonomiyi destekleyeceği, biyolojik çeşitliliği koruyacağı ve su kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacağı belirtildi.

Ekonomik Rekabet Gücünün Artırılması için 727 Milyon Euro

Avrupa Bölgesel ve Kalkınma Fonu kapsamında verilecek olan desteğin 727 milyon Euro’luk kısmı işletmeler için uygun koşullar yaratarak ekonominin dijital dönüşümünü teşvik etme, araştırma ve inovasyon yatırımları için kullanılacak.

GCM Yatırım Banner

511 milyon Euro ile Slovenya demiryolu ağının modernize edileceği, yolcu taşımacılığının eksiklerinin giderileceği açıklandı.

769 milyon Euro’nun beceri geliştirme ve yaşam boyu öğrenme alanları yatırımları için kullanılacağı, çalışanlara eğitim verme, yaşlı işçilerin koşullarını iyileştirme ve uzun vadeli işsizlik sorununun üstesinden gelmek için kullanılacağı belirtildi.

Sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği, deniz biyoçeşitliliğinin korunması için 23,9 milyon Euro fon kullanılacak.

Komisyon üyesi Elisa Ferreira, bu fon ile Slovenya’nın ekonomik kalkınmasını sürdürebilir hale getirebileceğini, yenilik ve rekabet gücündeki zorlukların üstesinden gelebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.