Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Ruslara Kripto Yaptırımı: Ödeme ve Saklama Yasaklandı

Avrupa Birliği daha önce Rus vatandaşlara başlattığı kripto para kısıtlamasının kapsamını genişletti. Detaylar geliyor...
AB’den Ruslara Kripto Yaptırımı: Ödeme ve Saklama Yasaklandı
HABER GİRİŞ

Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle getirilen yaptırımlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Avrupa Birliği bu kapsamda daha önce Rus vatandaşlara yönelik kripto para ticaretinde bazı kısıtlamalar getirmişti.

Bu kısıtlamaların kapsamı genişletildi ve Rusların kripto paralar üzerinden ödeme ve saklama hizmetlerini alması engellenecek. Blok, Şubat ayında başlayan işgalinden sonra Rusya’ya karşı 8. bir dizi ekonomik ve siyasi önlem getirerek, Avrupa cüzdanlarına kripto ödemelerini 10.000 Euro ile sınırlayan önceki bir kuralı sıkılaştırdı.

Özellikle Rusya’nın satabileceği petrol fiyatını sınırlamayı amaçlayan önlemler, ülkenin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporijya bölgelerini ilhak etme girişimini takip ediyor. Önceki kripto yaptırımları, AB Resmi Gazetesinde yayınlanmak üzere yürürlüğe girdi ve blokta yaşamayan vatandaşlara ve tüzel kişilere uygulandı.

Rusya savaş başladığı dönemden bu yana çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. ABD ve Batılı ülkeler bu yaptırım kararlarını alırken Rusya ekonomisini çökertmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Avrupa Birliği Rus vatandaşlara yönelik yaptırımlarının yanı sıra, kendi bünyesindeki düzenleme çalışmalarını da sürdürüyor. Dün Avrupa Konseyi tarafından Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) düzenlemesi onaylandı.

GCM Yatırım Banner

Kesin onay için gelecek hafta Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylamanın da tamamlanması gerekiyor. Bu onay sonrası düzenlemelerin en erken 2024’ün başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.