Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Ruslara Kripto Yaptırımı: Ödeme ve Saklama Yasaklandı

Avrupa Birliği daha önce Rus vatandaşlara başlattığı kripto para kısıtlamasının kapsamını genişletti. Detaylar geliyor...
AB’den Ruslara Kripto Yaptırımı: Ödeme ve Saklama Yasaklandı
Yorum

Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle getirilen yaptırımlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Avrupa Birliği bu kapsamda daha önce Rus vatandaşlara yönelik kripto para ticaretinde bazı kısıtlamalar getirmişti.

Bu kısıtlamaların kapsamı genişletildi ve Rusların kripto paralar üzerinden ödeme ve saklama hizmetlerini alması engellenecek. Blok, Şubat ayında başlayan işgalinden sonra Rusya’ya karşı 8. bir dizi ekonomik ve siyasi önlem getirerek, Avrupa cüzdanlarına kripto ödemelerini 10.000 Euro ile sınırlayan önceki bir kuralı sıkılaştırdı.

Özellikle Rusya’nın satabileceği petrol fiyatını sınırlamayı amaçlayan önlemler, ülkenin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporijya bölgelerini ilhak etme girişimini takip ediyor. Önceki kripto yaptırımları, AB Resmi Gazetesinde yayınlanmak üzere yürürlüğe girdi ve blokta yaşamayan vatandaşlara ve tüzel kişilere uygulandı.

Rusya savaş başladığı dönemden bu yana çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. ABD ve Batılı ülkeler bu yaptırım kararlarını alırken Rusya ekonomisini çökertmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Avrupa Birliği Rus vatandaşlara yönelik yaptırımlarının yanı sıra, kendi bünyesindeki düzenleme çalışmalarını da sürdürüyor. Dün Avrupa Konseyi tarafından Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) düzenlemesi onaylandı.

Kesin onay için gelecek hafta Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylamanın da tamamlanması gerekiyor. Bu onay sonrası düzenlemelerin en erken 2024’ün başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%