Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Gaz Tüketimini Düşürmeye Yönelik Yeni Karar

AB'den, geçen yıl aldığı doğal gazı yüzde 15 azaltma kararına yönelik yeni bir açıklama geldi. İşte detaylar...
AB’den Gaz Tüketimini Düşürmeye Yönelik Yeni Karar
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) geçen yıl Rusya’nın doğal gazı tamamen kesmesine karşı Avrupa Gaz Talebi Azaltma Acil Eylem Planı’nı yayımlamıştı. Böylece AB’ye üye ülkeler Mart 2023’e kadar kullandıkları gazı yüzde 15 azaltmıştı. AB konuya yönelik yeni bir karar aldı.

Buna göre söz konusu doğal gaz talebini yüzde 15 azaltma uygulamasının 1 yıl daha uzatılmasını kabul etti.

Brüksel’de bir araya gelen AB ülkeleri toplantıda doğal gaz talebini yüzde 15 düşürme tedbirinin devamı ele alındı. Toplantıda gaz talebini geçmiş 5 yıl ortalamasının yüzde 15 altına indirmesini içeren acil durum tedbiri uzatılması kararı alındı.

Mevcut uygulama 1 Ağustos 2022-31 Mart 2023 tarihleri için geçerliydi. Bu önlem ile AB ülkelerinin yıllık yaklaşık doğal gaz tasarrufu hedefi 45 milyar metreküp.

Konuya dair Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan doğal gaz tüketimine ilişkin raporda üye olan 21 ülkenin doğal gaz tüketimini yüzde 15’ten fazla azalttığı saptandı. Ağustos 2022-Ocak 2023 döneminde önceki yılların aynı dönemindeki ortalamanın yüzde 19,3 oranında azaldı.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.