Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Gaz Tüketimi 6 Ayda Yüzde 20’ye Yakın Azaldı

Avrupa Birliği’nin doğal gaz tüketiminde geride kalan 6 ay içerisinde gözle görülür bir düşüş yaşandı. Detaylar haberde...
AB’nin Gaz Tüketimi 6 Ayda Yüzde 20’ye Yakın Azaldı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın cereyan etmesinin ardından, Avrupa Birliği’nin doğal gaz tüketimi azalmaya devam ediyor. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) AB üyesi ülkelerin doğal gaz tüketimine ilişkin son verileri paylaştı.

Buna göre Avrupa Birliği (AB) bünyesindeki ülkelerin toplam doğal gaz tüketimleri, Ağustos 2022-Ocak 2023 döneminde önceki yılların aynı dönemindeki ortalamanın yüzde 19,3 oranında azaldı. Tüketimdeki azalma AB üyesi 23 ülkenin 6 yıllık ortalamanın altında kalmasını temsil ediyor. Üye olan 21 ülkede ise doğal gaz tüketimi yüzde 15’ten fazla azaldı.

AB doğal gaz tüketim tablosu
Kaynak: Eurostat

En fazla doğal gaz tüketimi olan AB ülkeleri arasında yüzde 57,3 ile Finlandiya, yüzde 47,9 ile Litvanya ve yüzde 40,2 ile İsveç başı çekti. İrlanda, İspanya ve Slovenya’da ise gaz tüketimindeki düşüş yüzde 15 hedefini yakalayamadı.

Malta ve Slovakya’da ise doğal gaz tüketiminde artış yaşandı. AB ülkeleri enerji krizi nedeniyle doğal gaz tüketimlerini Ağustos 2022 ile Mart 2023 döneminde önceki 5 yılın ortalamasının yüzde 15 altına indirme hedefini açıklamıştı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Batılı ülkeler ile Moskova arasında karşılıklı yaptırımları beraberinde getirdi. Rusya pek çok ülkeye doğal gaz sevkiyatın azaltırken, AB ise bağımlılığı azaltmak adına adımlar atmıştı. Bu durum gaz fiyatlarındaki artışı beraberinde getirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.