Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Enflasyonu Nisan’da Düşmeye Devam Etti

ABD’de üretici fiyat endeksi verileri açıklandı. Beklenti altı gelen veri, üretici fiyatlarındaki düşüşün sürdüğünü gösteriyor.
ABD’de Üretici Enflasyonu Nisan’da Düşmeye Devam Etti
HABER GİRİŞ

ABD’de üretici enflasyonu rakamları açıklandı. Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre Nisan ayı için üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 2.3 olarak gerçekleşti. Tahminler bu oranın yüzde 2.4 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Aylık bazdaki artış ise yüzde 0.3 olan beklentinin altında kaldı ve yüzde 0.2 olarak açıklandı. Rapor enflasyonun Federal Rezerv’in yüzde 2’lik hedefinden çok uzak olmadığını ve diğer enflasyon göstergelerinde kaydedilen oranın çok altında olduğunu gösteriyor.

Düşüş, Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırarak ekonomi genelindeki harcamaları yavaşlatma kampanyası karşısında enflasyonist baskıların azaldığının bir göstergesi. Bu hafta açıklanan tüketici enflasyonu verileri de bunu doğruluyor.

ABD’de tüketici enflasyonu Nisan ayında yıllık bazda beklenti altı açıklandı ve yüzde 4.9 olarak gerçekleşti. Son birkaç aydaki eğilim çizgisi göz önüne alındığında, üretici enflasyonu geçen yıl Nisan ayında zirveye ulaştı ve düşüşünü sürdürüyor.

Rapordan alınan ayrıntılar, enflasyonun hala FED’in hedefinden daha yüksek olduğunu ve işletmelere hanehalklarına acı verdiğini gösterdi. Gıda, enerji ve ulaşımdaki hareketleri hariç tutan fiyat artışlarının bir ölçüsü olan çekirdek enflasyon, Nisan ayında bir önceki aya göre onda iki puan düşüşle yıllık yüzde 3,2 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Son iki yılın yüksek enflasyonu, hanehalkının satın alma gücünü düşürdü ve Başkan Joe Biden’ın ekonomik gündemine verilen desteğin altını çizdi. Geçen hafta FED faiz kararını açıklamış ve 25 baz puanlık artırım gerçekleştirmişti.

FED Başkanı Jerome Powell, sonraki toplantılarda gelecek verilere göre hareket edeceklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın