Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tüm PMI Verileri Nisan’da Tahminleri Aştı

ABD’de imalat, hizmet ve bileşik PMI Nisan’da yükselirken, piyasa tahminlerinin üzerine çıktı.
ABD’de Tüm PMI Verileri Nisan’da Tahminleri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

IHS Markit tarafından yayımlanan verilere göre ABD’de Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), tüm kategorilerde hem Mart verilerinden toparlandı hem de beklentilerden daha iyi geldi. Nisan ayı için açıklanan veriler firmalarda ticari faaliyetlerde daha hızlı bir artışa işaret ederken, talep koşullarının iyileştiği, üretimin yaklaşık bir yılın en yüksek artışını kaydettiği ve yeni siparişlerdeki artışın da hızlandığı aktarıldı.

S&P küresel flaş PMI bileşik endeksi, Nisan 2023 döneminde 52,3’ten 53,5 değerine yükseldi. Nisan ayı için beklenti 52,8 puanın gerçekleşmesiydi. Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkan gösterge endeks, ticari faaliyetlerde toparlanmanın hızlandığının sinyalini verdi. ABD firmalarına verilen yeni siparişler 11 ayın en yüksek artışını kaydetti.

Hizmet PMI Nisan’da 52,6’dan 53,7’ye yükseldi. Beklenti 51,5 gelmesi yönündeydi. Hizmet PMI bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yeni işler iki aydır kesintisiz büyürken, bu alandaki artış hızı da 2022’nin Mayıs ayından bu yana en hızlı düzeyde oldu.

Hizmet sektöründe maliyet enflasyonu söz konusu dönemde artış kaydetti. Şirketler daha yüksek borçlanma maliyetlerinin genel işletme giderlerine eklenen enflasyonist baskılarla daha da arttığını bildirdi.

Mart ayında 49,2 olan imalat PMI ise Nisan’da 50,4’e yükselerek, piyasanın 49,0 beklentisini aştı. İmalatçıların üretim seviyeleri Mayıs 2022’den bu yana en yüksek düzeyde olsa da ılımlı bir artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni satışlardaki artışın kısmi olduğu, yeni ihracat siparişlerinin ise sağlam şekilde düştüğü belirtildi.

S&P Global Baş Ekonomisti Chris Williamson, ticari faaliyetlerin üzerindeki daralmanın ardından büyüme ivmesinin yeniden kazanıldığını, bununla birlikte istihdam artışının da hızlandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.