Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tüketici Güveni Yaklaşık 1,5 Yılın Düşüğünde!

ABD’de tüketici güven endeksi, Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Detaylar haberde;
ABD’de Tüketici Güveni Yaklaşık 1,5 Yılın Düşüğünde!
HABER GİRİŞ

Küresel kriz ile mücadele eden ülkelerde tüketici güvenlerinde sert düşüşler yaşanıyor. ABD’de Conference Board tarafından açıklanan veri de bunlardan sonuncusu oldu.

Rapora göre ABD’de tüketicinin güveni iki ay üst üste azalmaya devam etti. Endeks Mayıs ayında yüzde 103,2’de seyrederken Haziran ayında 4,5 puan azalarak 98,7’ye geriledi.

ABD Haziran ayı tüketici güveni
Kaynak: The Conference Board

Mevcut koşullar endeksinde de marjinal bir gerileme yaşandı. Geçen ay yüzde 147,4 iken bu ay 147,1’e düştü. Tüketicilerin kısa vadeli görünümüne dayanan beklenti endeksi ise 73,7’den 66,4’e geriledi.

Beklenti endeksi, 73,7’den 66,4’e inerek Mart 2013’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Beklenti Endeksi Son 10 Yılın En Düşük Seviyesinde

ABD’de tüketici güveninin azalmasıyla ilgili Conference Board Ekonomik Göstergeler Direktörü Lynn Franco açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Franco, beklentiler endeksinde son 10 yılın en büyük düşüşün yaşandığını vurguladı. Tüketicinin bu karamsar bakışının enflasyon artışı nedeniyle artan gaz ve gıda fiyatlarından kaynaklandığını söyledi.

Lynn Franco, vatandaşın araba ve ev satın alma niyetlerinin sabit kaldığını ancak yılın başından bu yana isteğin azaldığını belirtti.

Burada, Fed’in agresif faiz politikasını gerekçe gösterdi. ABD’nin faizde bu eğilimi sürdürdükçe, halkın satın alma isteğinin aynı doğrultuda azalacağına işaret etti.

Önümüzdeki altı ayda, tüketici harcamaları ve ekonomik büyümenin enflasyon ve oran artışlarından dolayı güçlü rüzgarlarla karşı karşıya kalmaya devam edeceğini öngördü.

Franco, geçtiğimiz Mayıs ayına ilişkin raporda bu kadar karamsar konuşmamıştı. Endeksteki hafif düşüşün yalnızca işgücü piyasası koşullarında algılanan bir yumuşamadan kaynaklandığını, buna karşılık mevcut iş koşullarına ilişkin görüşlerin iyileştiğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın