Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tüketici Duyarlılığı Dipten Yükselişe Geçti

Süper güç olan ABD’de işler yoluna giriyor mu? Ağustos endeksi ön tahminleri hangi yönde değişti? İşte detaylar.
ABD’de Tüketici Duyarlılığı Dipten Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ

Michigan Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırlanan 2022 Ağustos ayı ön tahminlerini paylaştı. Resesyon endişelerine rağmen tüketici beklentilerindeki artış oldukça dikkat çekti.

Haziran’da tüm zamanların en düşük seviyesi olan 50,2’ye inen oran ve Temmuz verilerindeki duyarlılık endeksi, enflasyonun yaşam standartlarını etkileyen ana aktör olduğunu kanıtlamıştı. Ağustos’taki tüketici duyarlılığı endeksi, ekonomik durgunluk ve piyasadaki endişelere rağmen iyileşti.

Temmuz ayında 51,5 olan tüketici duyarlılık endeksi, Ağustos’ta 3,6 puan artarak 55,1’e yükseldi.

ABD’nin finansal koşullara eğilimini gösteren ekonomik koşullar endeksi, Ağustos’ta 2,6 puan azalarak 55,5’e geriledi. Temmuz’daki değer 58,1 seviyesindeydi.

Tüketici beklentileri endeksi ise kayda değer bir artış gösterdi. Temmuz’da 47,3’e düşen tüketici beklentileri endeksi, Ağustos ayında 7,6 puan artarak 54,9’a ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, Ağustos ayı tüketici anketi hakkında görüşlerini belirtti. Beklentiler endeksinin tüm bileşenlerinin, enflasyonu ciddi şekilde hisseden düşük ve orta gelirli tüketiciler için iyileşme gösterdiğini aktardı.

Harcama tablosundaki orantısız payı oluşturan yüksek gelirli tüketicilerin, mevcut kişisel finansmanlarında ve dayanıklı mallar için satın alma koşullarında büyük düşüşler olduğunu kaydetti.

Enerji fiyatlarındaki düşüşün devam etmesiyle enflasyon beklentisinin, Şubat ayından bu yana en düşük okuması olan yüzde 5’e düştüğünü dile getirdi. Yine de bu oranın, 2021 yılındaki seviyelerin üzerinde devam ettiğini paylaştı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Temmuz Ayı Verileri

Geçtiğimiz günlerde, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıklamıştı. Paylaşılan rapora göre enflasyon, Temmuz’da yüzde 8,5 seviyesine  geriledi. Beklentiler ise yüzde 8,7 olacağı yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın