Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tüketici Duyarlılığı Diplere Yakın: Suçlu Enflasyon!

Dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici duyarlılığında iyileşme kaydedildi. İşte detaylar;
ABD Tüketici Duyarlılığı Diplere Yakın: Suçlu Enflasyon!
Yorum

Resesyon endişelerinin arttığı ABD’de tüketici duyarlılığında hafif iyileşme kaydedildi.

Ön tahminler, Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılık endeksinin Haziran’ın 50’lik rekor düşük seviyesinden Temmuz’da 51,1’e yükseldiğini gösterdi. Rakam, 49,9’luk piyasa tahminlerini geride bıraksa da tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın kaldı.

Mevcut ekonomik koşullar alt endeksi 53,8’den 57,1’e yükselirken beklenti endeksi 47,5’ten 47,3’e geriledi.

Böylelikle 1980 Mayıs’ından bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Enflasyon beklentileri hem önümüzdeki yıl için hem de 5 yıllık görünüm için geriledi.

Hem arz kısıtlamalarının gevşetildiğini belirtenler hem de gelecekteki fiyat artışlarından kaçınmak için şimdi satın alması gerektiğine inanan tüketicilerle dayanıklı tüketim mallarına yönelik satın alma koşulları yukarı yönlü seyretti.

Bu durum, enflasyonun ileride daha da yükseleceğinin sinyalini verdi. Michigan Üniversitesi’ne göre tüketiciler, fiyatların kişisel finansları üzerindeki zararlı etkisi konusunda hemfikir kaldı.

Yaşam standartlarını bozduğu için enflasyonu suçlayan tüketicilerin payı, yüzde 49’a yükselmeye devam etti.

Bu, Büyük Durgunluk (2008 Krizi) döneminde ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesini işaretledi. Söz konusu olumsuz görüşlerin, son dönemde pompada gaz fiyatlarında yaşanan ılımlılığa rağmen sürdüğü eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu