Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Rüzgar Tersine Döndü: Mortgage Faizleri Yükselişte

Nisan ayının başında mortgage faizlerinin dibe çekilmesinin ardından ayın sonuna doğru ABD’deki emlak sektöründe zemin tekrar değişti.
ABD’de Rüzgar Tersine Döndü: Mortgage Faizleri Yükselişte
HABER GİRİŞ

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre geçen hafta itibarıyla hem mortgage faizleri hem de başvuruları artış yaşadı. Faizlerdeki artışa birlikte 15 ve 30 yıllık faiz oranlarındaki yükselişte ikinci haftaya girilmiş oldu.

21 Nisan Cuma gününde kapanan hafta itibarıyla Amerika’da mortgage başvuruları bir önceki haftayla kıyaslandığında yüzde 3,7 artışla 216,9 puana yükseldi.

Son artışla birlikte ülkedeki mortgage talebinde son bir ayın en yüksek seviyesi görülmüş oldu. Hem alımlar da hem de yeniden finansmanda talep artışları kayda geçti.

Verilere göre ev satın almada ipotek başvurularını ölçen satın alma endeksi, haftalık bazda yüzde 4,6 artışla 169,1 puana çıktı. Refinansman endeksi yüzde 1,7 artışla 457,6 puana ulaştı.


MBA’nın açıklamasında, oranlardaki artışın ipotek başvuru hacminin göstergesi olarak görülen piyasa bileşik endeksini aşağı çektiği söylendi.

Mortgage faizlerinin 7 Nisan haftasında 2 ayın en düşük seviyesine çekilmesinin ardından kimi ev sahiplerinin bu aralıkta yeniden finanse için harekete geçtiği aktarıldı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.