Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Satışları Mortgage Etkisiyle Mart’ta Düştü

ABD’nin konut satışları, açıklanan son rapora göre Mart’ta aylık bazda düştü. Düşüşün mortgage faiz oranlarındaki artıştan kaynaklandığı belirtildi.
ABD’de Konut Satışları Mortgage Etkisiyle Mart’ta Düştü
HABER GİRİŞ

Ulusal Emlakçılar Birliği, ABD’nin Mart ayı konut satış istatistiklerini paylaştı. Rapora göre konut satışları Mart’ta aylık bazda, yüzde 2,4 oranında düştü. Mevsimsellikten arındırılmış, yıllıklaştırılmış oranda, bu 4,4 milyon adede karşılık geliyor. Satışlar geçen yılın Mart ayına göre yüzde 22 daha düşük seviyede gerçekleşti.

Zayıflığın nedeninin mortgage faiz oranlarındaki keskin artış olduğu belirtildi. Ev fiyatlarının hala tarihsel olarak yüksek olması nedeniyle, alıcılar ipotek oranlarındaki günlük hareketlere bile giderek daha duyarlı hale geliyor.

Mart satışları, oranların dalgalı olduğu Ocak ve Şubat aylarında imzalanan sözleşmelere dayanıyor. Mortgage News Daily’ye göre, popüler 30 yıllık sabit ipoteğin ortalama oranı Ocak’ta yüzde 6,45 civarında başladı ve ay sonunda bir süreliğine yüzde 6′nın altına düştü. Ancak Mart’ta işler keskin bir şekilde tersine döndü, oran ilk haftada doğrudan yüzde 6,85’e kadar yükseldi.

Yun: Konut Arzı Yeterli Değil

NAR baş ekonomisti Lawrence Yun, “Konut satışları toparlanmaya çalışıyor ve ipotek oranlarındaki değişikliklere karşı oldukça hassas” değerlendirmesinde bulundu. İlk ev alımlarında birden fazla teklifin yaygın olduğunu belirten Yun, bunun talebi tam olarak karşılamak için daha fazla arz gerektirdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Mart ayının sonunda, Şubat ayına göre yüzde 1 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artışla 980.000 satılık ev vardı. Mevcut satış hızında bu sadece 2,6 aylık bir arzı temsil ediyor. Altı aylık arz, alıcı ve satıcı arasında dengeli bir pazar olarak kabul ediliyor. Envanter şu anda 2019′daki pandemi öncesi seviyelere göre yüzde 41 daha düşük seviyede.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv’in agresif faiz artırım kampanyası, konut yatırımlarının art arda yedi çeyrek boyunca daralmasıyla konut piyasasını durgunluğa sürükledi.

Realtor.com’un baş ekonomisti Danielle Hale, ev listeleme sitesi tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete dikkat çekerek, “Uygun fiyat, yalnızca ilk kez ev satın alanlar için değil, aynı zamanda hala bir ipotek alması gereken birçok tekrarlanan alıcı için bir sorundur” diye konuştu.

Bunun hem mevcut ev arzının hem de talebinin ipotek oranlarındaki değişikliklere duyarlı olacağını gösterdiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.