Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Dört Hafta Üst Üste Beklentiyi Aştı

ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısı dört hafta üst üste beklentiyi aştı. Ayrıntılar geliyor…
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Dört Hafta Üst Üste Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 15 Nisan ile biten haftada 245 bine çıkarak beklentilerin üzerinde geldi. ABD Çalışma Bakanlığı haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin son verileri açıkladı.

Açıklanan rapora göre ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 15 Nisan ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 5 bin kişi artarak 245 bine yükseldi. Beklentiler işsizlik maaşı başvurularının 240 bin olarak gerçekleşeceği yönündeydi.

Son rakam ile dört hafta üst üste işsizlik maaşı başvuruları beklenti üstü gelmiş oldu. Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 500 kişi azalarak 239 bin 750’ye geriledi. Süregelen işsizlik başvuruları da 8 Nisan ile biten haftada 61 bin kişilik artışla 1 milyon 865 bine çıktı.

Mevsimsellikten arındırılmış avans sigortalı işsizlik oranı 8 Nisan haftasında yüzde 1,3 oldu ve önceki haftanın revize edilmemiş oranından 0,1 puan fazla gerçekleşti. 8 Nisan ile biten haftada işsizlik 1.865.000 olurken, bir önceki haftaya kıyasla 61.000 artış yaşandı. Bu 27 Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviye oldu.

Beklenti üstü gelen işsizlik maaşı başvuruları, ekonominin Federal Rezerv’in sıkı faiz politikasından olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Artan faiz oranları durgunluk endişelerini beraberinde getiriyor ve işsizliğin artacağı beklentisini kuvvetlendiriyor.

GCM Yatırım Banner

Mart ayında yapılan son FED toplantısında faizler 25 baz puan artırıldı ve yüzde 4,75-5,00 aralığına çekildi. Mayıs ayının ilk haftasındaki toplantıda yine 25 baz puanlık bir faiz artırımı bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.