Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Şubat’ta Beklentileri Aştı

ABD Ticaret Bakanlığı, perakende satış verilerini paylaştı. Şubat ayında perakende satışlar bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 yükseldi. İşte detaylar;
ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Şubat’ta Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, küresel piyasaların merakla beklediği veriyi açıkladı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) takip ettiği veriler arasında yer alan perakende satışlar, Şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttı. Beklentiler yüzde 0,8 artacağı yönündeydi.

Dünyanın en büyük ekonomisinde perakende satışlar Aralık 2023’te yüzde 0,4 artarken Ocak 2024’te yüzde 0,8 düşmüştü.

ABD’de açıklanan ekonomik veriler, FED’in faiz kararlarını doğrudan etkilediği için küresel piyasalar tarafından yakından izleniyor. Özellikle enflasyon ve enflasyon göstergesi veriler, faiz indirimine ışık tuttuğu için büyük önem taşıyor.

Üretici Fiyatları

ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Şubat’ta aylık yüzde 0,6, yıllık ise yüzde 1,6 yükseldi. Piyasalar aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 1,2 artmasını bekliyordu.

Söz konusu dönemde gıda ve enerji hariç üretici fiyatları Şubat’ta yüzde 0,3 seviyesinde yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Ülkede yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 1,9 olan beklentilerden fazla geldi ve yüzde 2 olarak açıklandı.

İşsizlik Başvuruları

ABD’de işsizlik maaşı talep edenlerin sayısı 8 Mart ile biten haftada 1000 kişi azaldı ve 209 bine geriledi. Bir önceki haftanın işsizlik başvuruları 210 bin olarak güncellendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın