Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Orta Ölçekli Bankalara Sıkı Sermaye Kuralları Gelecek

Geçtiğimiz aylarda bankacılık iflaslarıyla boğuşan ABD’de sektöre yönelik çalışmalar devam ediyor. Gruenberg, sıkı sermaye kurallarına işaret etti. İşte detaylar;
ABD’de Orta Ölçekli Bankalara Sıkı Sermaye Kuralları Gelecek
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Martin Gruenberg, bankacılık sistemine yönelik konuştu. Washington merkezli Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsünde konuşan Gruenberg, ekonomik stres süreçlerinde güçlü ve yüksek kaliteli sermayenin bankacılık sisteminde dayanıklılığı artırmak için zorunluluk olduğunu söyledi.

Silicon Valley Bank (SVB) iflasıyla piyasalarda başlayan güven kaybına dikkat çekti ve bunun sermayeyle ilgili soru işaretlerine neden olduğunu belirtti. Federal bankacılık kurumlarının bankaların sermaye, likidite ve zararı karşılama kaynakları dahil ihtiyati zorunluluklarını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni Kurallar Önerilecek

Gruenberg, en az 100 milyar dolarlık varlığa sahip olan orta ölçekli ABD bankalarının beklenmedik stres halinde kenara daha çok sermaye koymak için yeni kurallarla karşılaşacağını aktardı. Topluluk bankalarının bu kurallardan muaf olacağını sözlerine ekledi.

Federal kurumların önümüzdeki süreçte yeni sermaye kuralları önereceğini açıkladı. Fakat söz konusu kuralların 2024’ün ortasından önce yürürlüğe girmesinin zor olduğunu paylaştı.

Geçtiğimiz aylarda ABD’de bankacılık sektöründe başlayan kriz küresel çapta hissedilmişti. SVB’nin iflası 2008’de meydana gelen krizin ardından en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. SVB’nin ardından Signature Bank ve First Republic Bank iflas bayrağını çekmişti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu gelişmelerin ardından düzenleyici kurumlar ve hükümet bankacılık sektörünü mercek altına aldı ve denetimleri artırdı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın