Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Kredisi Faizleri 20 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Verilere göre ortalama 30 yıllık sabit oranlı ipotek yüzde 7'nin üzerine çıktı ve bu da alıcıların zaten yetersiz olan evleri satın almalarını zorlaştırıyor.
ABD’de Konut Kredisi Faizleri 20 Yılın En Yükseğine Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mortgage oranları bu hafta 21 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve bu, alıcıların yüksek fiyatlar ve düşük envanter nedeniyle engellenen bir pazarda ev almalarını daha da zorlaştıracak bir artışı temsil ediyor. ABD’deki en popüler ev kredisi olan ortalama 30 yıllık sabit faizli ipotek oranının geçen haftaki yüzde 6,96’dan yüzde 7,09’a yükseldi. Bir yıl önce 30 yıllık oran yüzde 5,13 seviyesindeydi.

Analistler, mortgage oranlarının yakın vadede yüksek kalmasını ve yıl sonuna kadar yavaş yavaş soğumaya başlamasını bekliyor. Mevcut oran, Nisan 2002’den bu yana en yüksek seviyede ve o zamandan beri ev alıcıları, pandeminin başlangıcında yüzde 3’ün altına bile düşen oranlarda düşüşlere tanık oldu.

Geçen yıl, Federal Rezerv hızlı enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmeye başladığında ipotek oranları aniden yükselmeye başladı. Düşük ipotek oranlarına sahip mülk sahipleri evlerini satışa çıkarmak istemediği için konut piyasası durgunlaştı.

Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre, Haziran ayında mevcut evlerin satışları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 19 düştü. İlan kıtlığı konut fiyatlarını yüksek tuttu.

Uzmanlar, konut piyasasının yakın zamanda soğuyacağını düşünmüyor. Goldman Sachs ev fiyatlarına ilişkin tahminini yukarı yönlü revize ederek bu yıl fiyatlarda yüzde 1,8’lik bir artış ve 2024’te yüzde 3,5’lik bir artış öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Kişisel finans şirketi Bankrate’de analist olan Jeff Ostrowski, oranların bir süre daha yüksek kalacağını tahmin ederek, satın alınabilirliğin ev alıcıları için kalıcı bir zorluk olduğunu söyledi.

Mortgage oranları genellikle, enflasyonla ilgili beklentiler, FED’in eylemleri ve yatırımcıların tüm bunlara nasıl tepki verdiği gibi çeşitli faktörlerden etkilenen 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisini izler. Perşembe günü, 10 yıllık getiri 2007’den bu yana ilk kez yüzde 4.3’ün üzerine çıktı.

FED, Temmuz ayında yaptığı son toplantısında 25 baz puan faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkardı. Gelen açıklamalar yıl sonuna kadar ek faiz artırım kararları alınabileceği yönünde.i

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.