Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Büyüme Tahminleri Yukarı Yönlü Revize Edildi

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Amerika'daki büyümenin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,8 artacağını öngördü. Detaylar haberde;
ABD’nin Büyüme Tahminleri Yukarı Yönlü Revize Edildi
HABER GİRİŞ

Ekonomistler arasında Bloomberg’in gerçekleştirdiği aylık ankete göre gelecek yıl ABD ekonomisi ve işsizlikte daha küçük bir artış öngörüldü. Bu durumunsa Amerika Merkez Bankası’nın (FED) para politikasındaki şahin duruşunu sürdüreceğine yönelik beklentileri güçlendirdi.

ABD’nin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,8 artmasını öngören ekonomistler, Temmuz’da ülkede beklenen yüzde 0,5’lik hızın neredeyse dört katına çıkacağı yönünde tahminde bulundu.

Diğer bir taraftan Amerika ekonomisinin senenin son üç aylık döneminde daralmak yerine hafif büyüyeceğine işaret edildi.

Tüketici Harcamaları İvme Kazanacak

Ankete katılan ekonomistler ABD’de genel olarak daha güçlü bir ekonomi öngörürken, GSYİH’nın yaklaşık üçte ikisini oluşturan tüketici harcamalarının ivme kazandığına dikkat çekildi.

Enflasyonun işgüçü piyasasına fazla zarar vermeden gerilemesiyle ABD’nin resesyondan kurtulabileceği konusunda daha iyimser hale geldikleri paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Ankette ABD’de gelecek aylarda başlayacak olan öğrenci kredi ödemelerine işaret edilerek, yüksek borçlanma maliyetleri gibi faktörler öne çıksa da sağlam işgücü piyasasının harcamaları güçlendirmeye devam edeceği öngörüldü.

ABD’de Yakın Zamanda Resesyon Beklenmiyor

Deutsche Bank Kıdemli ABD Ekonomisti Brett Ryan, yayımlanan anketle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ryan, gelecek aylarda ABD’li tüketicilerin karşı karşıya olduğu birkaç rüzgarın olduğuna ilişkin uyarıda bulundu.

Ryan açıklamasında, “Bununla birlikte, yılın ilk yarısındaki inkâr edilemez direnç ve üçüncü çeyreğe güçlü başlangıç ekonominin en azından yakın vadede resesyona girmekten kaçınma olasılığını artırdı.” ifadelerini kullandı.

Ekonomistler tarafından yapılan ankette, ABD ekonomisinin 2023’te ortalama yüzde 2 ve 2024’te ise yüzde 0,9 büyüyeceği öngörüldü. Söz konusu iki tahminin de bir önceki ay gerçekleştirilen tahminlerin üzerinde olduğu bildirildi.

Küresel Ekonomi Beklenti Üstü Büyüyecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası tarafında açıklanan olumlu beklentileri yineleyen ekonomistler, küresel ekonominin bu sene daha önce öngörülenden daha fazla büyüyeceği yönünde tahminlerini aktardı.

Ankete katılan uzmanlar FED’in faiz patikasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Güçlü ekonominin enflasyonu FED’in hedeflerinin üstünde tutacağı risklerine dikkat çekerek, bankanın faizleri daha uzun süre yüksek tutmasını beklediklerini kaydetti.

Ufukta daha fazla faiz artışı görmediklerini de dile getiren ekonomistler, FED’in gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar faizleri düşürmesini beklemediklerine işaret etti.

Amerika’daki Tahvil Getirilerine İlişkin Beklentiler de Yükseltildi

Ankete katılan ekonomistler 2025 sonuna kadar ABD’de tahvil getirilerine ilişkin beklentilerini yukarı yönlü revize ettiler. Temmuz’da iki yıllık tahvil getirisinin bu çeyreği yüzde 4,65 ile kapatması öngörülürken, son ankette bu oranın yüzde 4,82’ye çıktığı bildirildi.

Bloomberg anketinde, ABD’de enflasyonun son düşüş eğilimini sürdüreceği vurgulandı. Buna göre gıda ve enerjiyi hariç tutulan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Temmuz tahminlerine göre daha hızlı soğuyacağı kaydedildi.

Diğer bir taraftan anketteki başka bir popüler enflasyon göstergesi olan tüketici fiyat endeksinin önceden düşünülenden daha fazla artacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.