Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amerika’nın Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Küresel piyasaların dört gözle beklediği kritik ABD enflasyon verisi yayımlandı. Açıklanan oran piyasanın beklentisinin altında kaldı.
Amerika’nın Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, küresel finans piyasalarının merakla beklediği tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon, Temmuz 2023 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,2 oranında artış gösterdi.

Haziran’da yüzde 3 ile iki yıldan fazla sürenin en düşüğüne inen enflasyonun, Temmuz’da baz etkisinden sıyrılarak hafif yükselişle yüzde 3,3 oranında artması bekleniyordu. Bu durum ABD ile birlikte tüm ülkelerin enflasyonları için de önümüzdeki aylarda beklenen bir durum olarak öne çıkıyor.

Enflasyon yıllık bazda beklentinin bir miktar altında kalırken, aylık bazda yüzde 0,2 ile piyasa tahminlerine paralel artış gösterdi. Aylık artışa en büyük katkı barınak endeksinden gelirken, gıda enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında artış gösterdi.

Bir önceki yılın Temmuz ayına kıyasla ABD’de enerji enflasyonu yüzde 12,5, enerji ürünleri yüzde 20,3, benzin yüzde 19,9, akaryakıt yüzde 26,5, enerji hizmetleri yüzde 1,1, ikinci el araba ve kamyonlar yüzde 5,6 ve tıbbi bakım hizmetleri yüzde 1,5 düşüş gösterdi.

Evden dışarıda yemek fiyatları yüzde 7,1, emtialar, daha az gıda ve enerji emtiaları yüzde 0,8, giyim yüzde 3,2, tıbbi bakım ürünleri yüzde 4,1, hizmetler yüzde 6,1 ve ulaşım yüzde 9 arttı.

Gıda ve enerji hariç tüm kalemleri içeren çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 4,7, aylık yüzde 0,2 artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu