Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Fiyatları Artışı Ağustos’ta Rekor Hızda Geriledi

ABD konut fiyatları için kritik ölçüt, Ağustos’ta rekor seviyede gerileme gösterdi. Konut piyasası için görünüm kararıyor…
ABD’de Konut Fiyatları Artışı Ağustos’ta Rekor Hızda Geriledi
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların beklediği verilerden ABD S&P CoreLogic Case-Shiller konut fiyat endeksleri açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde ABD Merkez Bankası (FED) sıkılaşma politikasının etkileri görülürken bugünkü veri fiyatların rekor hızda gerilediğini gösterdi.

Konut fiyatları Ağustos’ta hala bir yıl öncesine göre daha yüksek seviyede gerçekleşti. Ancak piyasa, yüksek faiz oranları ortamında mücadele ederken fiyat artışları rekor hızda azaldı.

S&P CoreLogic Case-Shiller konut fiyat endeksine göre Ağustos’ta fiyatlar yıllık bazda ulusal olarak yüzde 13 daha yüksekti.
ABD Konut Fiyat Endeksi Ağustos
Kaynak: S&P Dow Jones Indıces

Ancak artış, önceki ayın yüzde 15,6 kazancından geriledi. Aylık karşılaştırmadaki bu yüzde 2,6’lık fark, 1987’de başlayan endeksin tarihindeki en büyük fark olarak kayıtlara geçti.

ABD’deki 10 şehirli konut fiyat endeksi, Temmuz’daki yüzde 14,9’luk artışa kıyasla Ağustos’ta yıllık yüzde 12,1 arttı. Daha geniş bir metropol alanı içeren 20 şehirli endeks ise önceki ay kaydedilen yüzde 16’lık artışa kıyasla yüzde 13,1 arttı. Rakam, hem ardışık dördüncü aylık gerileme oldu hem de yüzde 14,4 artış tahminlerinin altında kaldı.

S&P Dow Jones Indices (S&P DJI) Craig Lazzara, zorlu bir makroekonomik ortam için devam eden beklentiler göz önüne alındığında, konut fiyatlarının yavaşlamaya devam edebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Bir ay önce belirttiğimiz ABD konut fiyatlarındaki güçlü yavaşlama, Ağustos 2022 raporumuzda devam etti. 20 şehrimizin her birinde fiyat artışları yavaşladı. Bu veriler açıkça gösteriyor ki konut fiyatları artış hızı 2022 baharında zirve yaptı ve o zamandan beri düşüşte.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın