Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Üç Hafta Üst Üste Düştü

Yeni işsizlik başvurusunda bulunan ABD vatandaşlarının sayısı üçüncü kez üst üste haftalık düşüşünü kaydetti.
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Üç Hafta Üst Üste Düştü
HABER GİRİŞ

ABD’de haftalık işsizlik başvurusunda bulunan kişi sayısı üç hafta üst üste düşüş kaydetti. Enflasyonun halen yüksek kalması ve Federal Rezerv’in faiz artırımlarını sürdüreceğine dair beklentilere rağmen, istihdam sektörü güçlü bir görünüm çiziyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 15 Şubat haftasında 2 bin kişi azaldı ve 190 bin olarak açıklandı. Beklenti sayının 195 bin olarak açıklanacağı yönündeydi. Başvuru sayısının 20 binin altına inmiş olması, iş gücü piyasasının güçlü olduğunu kanıtlar nitelikte.

Ekonomistler ve politika yapıcılar, bu şirketlerin pandemi sırasında fazla işe alım yaptığını ve genel ekonomiyi temsil etmediğini söylerken, çoğunlukla teknoloji sektöründeki yüksek profilli işten çıkarmaların iş gücü piyasası üzerinde maddi bir etkisi olduğuna dair işaret görülmüyor.

Ekonomistler ayrıca işten çıkarılan bazı işçileri tazminat davası açmaktan alıkoyan işten çıkarma paketlerinin de olduğunu düşünüyor.

New York’ta Citigroup ekonomisti Veronica Clark, “İlk taleplerin, kıdem nedeniyle işsizlik maaşı almaya hak kazanamayan veya başka bir nedenle yardım başvurusunda bulunmayabilecek yüksek maaşlı işçilerin işten çıkarılmalarını tam olarak kapsamaması mümkündür” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

İş gücü piyasasının dayanıklılığı ve süren yüksek enflasyon, FED’in faiz oranlarını bu yıl iki yerine en az üç kez daha artırma ihtimalini artırdı. FED politika faizini geçen Mart ayından bu yana 450 baz puan artırarak sıfıra yakın seviyeden yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltti.

Mart ayında yapılacak toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yapılması bekleniyor. Ancak iş gücü piyasasının güçlü durması ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefin halen çok üzerinde olması, FED’in faizde daha agresif hareket edebileceğine dair beklentileri artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın