Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İşgücü Piyasasının Son Verileri Yüz Güldürdü

ABD'de özel sektör istihdamı beklenti üstü, haftalık işsizlik sigortası başvuruları beklentinin altında kalarak, işgücü piyasasının dirençli olduğuna dair işaret verdi.
ABD’de İşgücü Piyasasının Son Verileri Yüz Güldürdü
HABER GİRİŞ

Cuma günü küresel piyasalar için son derece önemli olan ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Ondan öncesinde bugün ADP özel sektör istihdam rakamları açıklandı. ADP Ulusal İstihdam Raporu’na göre özel sektör istihdamı Mayıs ayında beklentinin çok üzerinde artış gösterdi.

Mayıs’ta 278 bin artış gösteren özel sektör istihdamı için beklenti 170 bin artış olmasıydı. Nisan’da 148 bin artış beklentisine karşın 296 bin artış olmuştu. Önceki ayın 296 bin artış verisi 291 bine revize edildi.

İstihdam küçük işletmelerde 235 bin, orta boy işletmelerde 140 bin arttı. Büyük ölçekli işletmelerde ise 106 bin düşüş oldu.

Sektörlere göre doğal kaynak ve madencilikte 94 bin, yapı işlerinde 64 bin, ticaret, ulaştırma ve kamuda 32 bin arttı.

Üretim sektöründe 48 bin, bilgide 15 bin, mali faaliyetlerde 35 bin, eğitim ve sağlık hizmetlerinde 29 binlik düşüş gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik Maaş Başvuruları Beklentinin Altında

Açıklanan resmi rakamlara göre ABD’de haftalık işsizlik maaş başvuruları beklentinin altında kalarak işgücü piyasasında iyimserliğe işaret etti.

27 Mayıs ile sona eren haftada, işsizlik ödeneğinden faydalanmak için başvuru yapanların sayısı 232 bin oldu. Piyasada tahminler 235 bin başvuru yapılması yönünde yoğunlaşmıştı.

4 haftalık hareketli ortalama 229 bin 500 oldu. Önceki haftanın ortalaması 250 artışla 231 bin 750’den 232 bine yükseldi.

20 Mayıs’ta sona eren hafta için mevsimsel olarak ayarlanmış sigortalı işsizlik oranı yüzde 1,2 açıklandı.

Söz konusu dönemde devam eden işsizlik sigortası başvuruları 6 bin artışla 1 milyon 795 bine çıktı. Önceki haftanın rakamı 1 milyon 794 binden 5 bin aşağı yönde revize edilerek, 1 milyon 789 bine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.