Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İmalat Dışı Endeks Nisan’da Beklenti Üstü Geldi

ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından Nisan ayı imalat dışı endeks verilerini açıklandı. Detaylar şöyle...
ABD’de İmalat Dışı Endeks Nisan’da Beklenti Üstü Geldi
Yorum

ABD’nin önemli ekonomik verilerinden imalat dışı endeksine dair Nisan ayı rakamları açıklandı. Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanan rapora göre imalat dışı endeksi, Nisan’da aylık bazda 0,7 puan artışla 51,9’a yükseldi. Bu 51,8 olan beklentiyi aştı.

İmalat dışı endeksi Mart ayında yüzde 51,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Üretim endeksi, Nisan’da aylık bazda 3,4 puanlık azalışla 52’ye düşerken, yeni siparişlere ilişkin endeks ise 3,9 puan artarak 56,1 seviyesine çıktı. İstihdam endeksi bu dönemde 0,5 puan düşüşle 50,8’e geriledi.

ISM hizmet endeksi için yapılan anketler, hizmet sektörünün 14 endüstrisinde büyüme olduğunu gösteriyor. S&P Global de Nisan ayına ilişkin hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nihai verilerini açıkladı.

Paylaşılan rapora göre Nisan ayı hizmet sektörü PMI verisi, 53,7’den 53,6’ya çıktı. Hizmet sektörü PMI, Mart ayında 52,6 olarak gerçekleşmişti. İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise Nisan’da 53,5’ten 53,4’e revize edildi. Bileşik PMI, mart’ta 52,3 olarak açıklanmıştı.

ISM ve PMI verilerinin 50’nin üzerinde değer alması genişlemeye, 50’nin altında değer alması ise daralmaya işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu