Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İmalat Dışı Endeks Nisan’da Beklenti Üstü Geldi

ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından Nisan ayı imalat dışı endeks verilerini açıklandı. Detaylar şöyle...
ABD’de İmalat Dışı Endeks Nisan’da Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ

ABD’nin önemli ekonomik verilerinden imalat dışı endeksine dair Nisan ayı rakamları açıklandı. Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanan rapora göre imalat dışı endeksi, Nisan’da aylık bazda 0,7 puan artışla 51,9’a yükseldi. Bu 51,8 olan beklentiyi aştı.

İmalat dışı endeksi Mart ayında yüzde 51,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Üretim endeksi, Nisan’da aylık bazda 3,4 puanlık azalışla 52’ye düşerken, yeni siparişlere ilişkin endeks ise 3,9 puan artarak 56,1 seviyesine çıktı. İstihdam endeksi bu dönemde 0,5 puan düşüşle 50,8’e geriledi.

ISM hizmet endeksi için yapılan anketler, hizmet sektörünün 14 endüstrisinde büyüme olduğunu gösteriyor. S&P Global de Nisan ayına ilişkin hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) nihai verilerini açıkladı.

Paylaşılan rapora göre Nisan ayı hizmet sektörü PMI verisi, 53,7’den 53,6’ya çıktı. Hizmet sektörü PMI, Mart ayında 52,6 olarak gerçekleşmişti. İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise Nisan’da 53,5’ten 53,4’e revize edildi. Bileşik PMI, mart’ta 52,3 olarak açıklanmıştı.

ISM ve PMI verilerinin 50’nin üzerinde değer alması genişlemeye, 50’nin altında değer alması ise daralmaya işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın